22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

76 lat temu w Markowej, 24 marca 1944 r., o świcie, niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów oraz ukrywanych przez nich na strychu domu Żydów. Łącznie śmierć poniosło szesnaście niewinnych osób; nie oszczędzono ani małych dzieci, ani ciężarnej matki. W 2016 r. w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów, którego rodzina Ulmów została patronem. Od 2018 r. w rocznicę ich śmierci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W planie tegorocznych obchodów przewidywano różne wydarzenia oficjalne, otwarcie wystaw, działania edukacyjne - ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne, w samej Markowej ograniczone zostały do złożenia wieńców na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy w tym dniu uczcić pamięci wszystkich Polaków ratujących Żydów. Muzeum zaprasza do śledzenia wydarzenia na oficjalnym profilu Facebook Muzeum gdzie na bieżąco będzie trwać kampania upamiętniająca oraz popularyzująca ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przygotowany został spot, a także wiele niezwykłych historii, w tym biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.

Wśród tych, którzy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, znalazło się około 50 osób z samego Przemyśla. Ich sylwetki przybliża portal przemyskiehistorie.pl - pamiętajmy o nich!

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką MPRŻ.png

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 24-03-2020 12:35