0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową

Będzie to pierwsza w mieście tego typu inwestycja, która wzmocni cały system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w II kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ona ok. 17 miesięcy.

logo_PGNiG Termika.png

 

- To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG TERMIKA w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie Im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – podkreślił Jarosław Głowacki, Prezes PGNiG TERMIKA SA.

 

Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy.

Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.

 

- W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa się zgodnie z planem. To może jeszcze nie ukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością bardzo ważny jej etap. Dla rozwijającego się turystycznie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej to także kolejny argument, aby podziwiać nasze zabytki i przyrodę, oddychając pełną piersią - powiedział Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla.

 

 

W 2019 roku PGNiG Termika oraz władze samorządowe Przemyśla i Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu, które zarządza Ciepłownią Zasanie, podpisały porozumienie. Wszystkie strony zobowiązały się w nim do podjęcia wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Metrolog sp. z o.o., jej koszt to 29,4 mln PLN. Projekt współfinansowany przez UE w ramach Funduszu Spójności (Instytucja Wdrażająca -NFOŚiGW), Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, poddziałanie 1.6.1. „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”, kwota dofinansowania: 5.613.156 PLN.

 

 

pgnig.png
PGNiG TERMIKA SA z Grupy Kapitałowej PGNiG jest wiodącym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji. W zakładach PGNiG TERMIKA wytwarzanych jest 11 proc. produkowanego w Polsce ciepła sieciowego, które dociera do mieszkańców ponad 40 miast i miasteczek, w tym aglomeracji warszawskiej oraz Górnego Śląska, Wytwarza też 2 proc. energii elektrycznej dla krajowego systemu elektroenergetycznego, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom oraz jednostkom przemysłowym. PGNiG TERMIKA zarządza m.in. największą w Polsce i drugą w Europie elektrociepłownią (EC Siekierki).

 

herb.jpeg

Przemyśl to jedno z najstarszych polskich miast, położone nad Sanem, liczące obecnie około 60 tysięcy mieszkańców, położone w południowo – wschodniej części naszego kraju, położone niedaleko granicy i przejść granicznych z Ukrainą. Bliskość autostrady A4 i coraz lepsza dostępność komunikacyjna stawia miasto w gronie atrakcyjnych inwestycyjnie ośrodków. Liczbą znaczących zabytków może konkurować z wieloma większymi miastami, a jego atutem jest także unikalne położenie i otaczające miasto przyrodniczo – widokowe tereny, idealne do uprawiania rekreacji i turystyki pieszo-rowerowej. Zespół staromiejski Przemyśla w 2019 roku otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii, podobnie jak fortyfikacje wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl, trzeciej największej twierdzy w Europie podczas I wojny światowej.

 

meteo.png

Metrolog Sp. z o.o. posiada blisko 30 letnie doświadczenie w świadczeniu usług dla sektora ciepłowniczego. Dla spółki, której główna siedziba znajduje się w Czarnkowie, w województwie wielkopolskim, będzie to kolejna kompleksowa realizacja układu kogeneracyjnego opartego na technologii silników gazowych.

 

pasek.png

 

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-03-2020 10:18
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 28-01-2021 14:04