15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zakończyło się kolejne spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego miasta Przemyśla

Przygotowanie jednostek miejskich do działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, współpraca między podmiotami odpowiedzialnymi, udoskonalenie koordynacji przedsięwzięć, ale i wdrożenie zupełnie nowych rozwiązań to główne tematy poruszane podczas poniedziałkowego spotkania sztabu zarządzania kryzysowego miasta Przemyśla.

 

 

23 marca br. w przemyskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego. Zdominowane zostało przewidywaną w najbliższym czasie falą powrotów naszych rodaków z zagranicy – a co za tym idzie – zwiększeniem ryzyka związanego z rozprzestrzenieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 również w nadsańskim mieście. Uczestnicy spotkania mówili nie tylko o procedurach dotyczących obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny, ale i o sprawności przepływu informacji pomiędzy służbami granicznymi i sanitarnymi.

Jednym z istotniejszych tematów było wyznaczenie miejsc, w których powracający do rodzinnego miasta przemyślanie, będą mogli poddać się obowiązkowej kwarantannie. Kwarantannie, której – z różnych względów – nie mogą odbywać w domu. Obecnie jednym z takich miejsc jest Hotel FAHO. Ponadto trwają intensywne prace związane z przystosowywaniem pomieszczeń również w innych lokalizacjach. Tak, aby Hotel Faho nie stanowił dla przyjezdnych jedynej alternatywy.

 

Podczas spotkania poruszono także sytuację obywateli Ukrainy, dla których pod koniec ubiegłego tygodnia zorganizowano transport do ojczyzny.

Dzięki wspólnej pracy udało się nam zmobilizować odpowiednie służby do zabezpieczenia terenu przemyskiego dworca. W piątek wieczorem (20 bm.)  utworzony został korytarz komunikacyjny od strony ulicy Czarnieckiego, a sobotniego przedpołudnia wyłączono z ruchu Plac Legionów, przed dworcem PKP. Podróżujący na Ukrainę byli zaopatrywani w żywność, napoje i jednorazowe rękawiczki. Informowaliśmy ich również o procedurach, obowiązujących podczas stanu epidemii, który wprowadzony został w naszym kraju w piątek, 20 marca – powiedział Prezydent Wojciech Bakun.

 

– Udało nam się zorganizować transport do przejścia granicznego w Korczowej dla około 150-osobowej grupy obywateli Ukrainy. Tam służby ukraińskiej Straży Granicznej przygotowały dla swoich rodaków kolejny transport, tym razem przez granicę. Dzięki temu na dworcu głównym w  Przemyślu noc spędziło nie kilkaset, a około 50 do 70 osób – dodał włodarz miasta.

 

W spotkaniu pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Pana Wojciecha Bakuna udział wzięli: Wiceprezydent Pan Bogusław Świeży, Sekretarz Miasta Pan Dariusz Łapa, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Pan Maciej Jacek Szeremeta, Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Przemyślu, Dyrektor Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu Andrzej Borowski, przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Straży Miejskiej oraz Służb Ochrony Kolei, spółek miejskich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W zagadnienia proceduralne oraz bieżącą sytuację na terenie miasta wprowadził zebranych Pan Jan Słowak – Główny Specjalista w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Przemyślu.

fot. A. Czereba.jpeg

tekst i zdjęcie: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-03-2020 14:46
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 23-03-2020 21:09