5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Miejskie targowiska – Zielony Rynek oraz bazar przy Sportowej zdezynfekowane

W ostatni piątek, 20 marca br. na przemyskim Zielonym Rynku przeprowadzoną gruntowną dezynfekcję, obejmującą znajdujące się tam stoiska, ławy, stragany i ciągi komunikacyjne. Była to kolejna z podjętych w mieście akcji, mająca na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na naszym terenie.

 

13 marca br. decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Jednym z obostrzeń, jakie wynikają z owego rozporządzenia było zamknięcie wszystkich restauracji, barów, klubów, pubów i kawiarni. Od 14 bm. mogą one świadczyć wyłącznie usługi na wynos. Ponadto wprowadzono ograniczenia w działaniu galerii handlowych – są w nich otwarte tylko sklepy spożywcze oraz apteki. Zakazem handlu nie zostały objęte różnego rodzaju targowiska, jak nasz rodzimy Zielony Rynek, hala targowa, czy tzw. bazar przy ulicy Sportowej. Ponieważ miejscowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie podjęła decyzji o zamknięciu powyższych, Prezydent Miasta wraz z pracownikami magistratu oraz zarządem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej odwiedzili przemyskich kupców, sprawdzając sytuację na targowisku. Ponieważ na miejscu okazało się, że tylko znikoma ilość handlujących zdecydowała się na kontynuowanie działalności, a liczba osób kupujących nie przekracza niebezpiecznego progu (50 osób), włodarz miasta podjął decyzję o niezamykaniu obiektu, a co za tym idzie – nie zakazał tam handlu. Decyzja ta była przede wszystkim podyktowana przekonaniem, iż przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone w wielu miejscach w mieście, zakupy na otwartym targowisku nie stanowią większego zagrożenia niż te w marketach, które pozostają otwarte. Należy pamiętać, że wraz z zamknięciem Zielonego Rynku lokalni kupcy, dla których w większości stanowi to jedyne źródło utrzymania, straciliby źródło dochodu, jak również cały towar, którego nie byliby w stanie sprzedać po wznowieniu działalności.

 

Ministerstwo Zdrowia jasno wskazało rodzaje handlu, których działalność w tym ciężkim dla wszystkich okresie ma być ograniczona, dokładnie sprecyzował katalog branż, którego samorząd nie może rozszerzać. Władze samorządowe nie dysponują takimi (ustawowymi) kompetencjami, które pozwoliłyby na wdrożenie podobnych rozwiązań na lokalnym szczeblu.

 

Wielu mieszkańców naszego miasta odpowiedzialnie stosuje się do wszelkich wytycznych, związanych z obecnym stanem w kraju (i na świecie). Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie może wynikać z niezachowania najwyższych środków ostrożności (szczególne dbanie o higienę, nietworzenie zbiorowisk, czy zachowanie między sobą bezpiecznych odległości). Miasto ze swojej strony dokłada wszelkich starań, by w miejscach, gdzie siłą rzeczy występują większe niż gdzie indziej skupiska ludzi (przystanki, autobusy komunikacji miejskiej czy targowiska), przemyślanie mogli być bezpieczni. Wspierajmy więc siebie nawzajem, dbajmy o nasze zdrowie, bądźmy rozważni i odpowiedzialni. I pamiętajmy – jeśli nie musimy – nie wychodźmy z domu.

 

zielony rynek.jpeg

 

Tekst i zdjęcie: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-03-2020 11:06