6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światowy Dzień Zespołu Downa – załóż skarpety nie do pary!

Mamy 21 marca. I choć większość serwisów informacyjnych (nie tylko w Polsce) zdominował panoszący się po całym świecie koronawirus, nie zapomnijmy, że dzisiaj pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Na sam dźwięk nazwy tej pory roku uśmiechamy się – nawet, jeśli za oknem przewrotnie zaczął sypać śnieg (w Bieszczadach jest biało! :-) ).

 

ŚDZD.png

Ale dzisiaj uśmiechamy się jeszcze z innego, znacznie ważniejszego powodu. Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Cudownych, otwartych, ciepłych i mądrych istot, obdarzonych przez naturę w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21.

 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono 15 lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia  Down Syndrome International (DSI). Ideą święta jest przede wszystkim budowanie świadomości na temat tego czym jest Zespół Downa, ale ma on także przypominać o tolerancji i uwrażliwiać na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 

Ściśle związanym ze Światowym Dniem Zespołu Downa jest Dzień Kolorowej Skarpetki. Od wielu lat wszyscy mali i duzi – ci, którzy solidaryzują się z osobami dotkniętymi zespołem Downa, 21 marca zakładają kolorowe skarpetki. Są one wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. To niby tak niewiele, a jednak zakładając dziś skarpetki nie do pary, w groszki, kwiatki, kratki, czy paseczki, byle różne, byle kolorowe – wysyłamy w świat bardzo ważną informację, że solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa i w pełni akceptujemy ich piękną wyjątkowość.

 

My również każdego roku włączamy się do akcji promującej Światowy Dzień Zespołu Downa, do czego zachęcamy również Was – drodzy mieszkańcy miasta Przemyśla.

 

skarp2.jpeg

zdjęcie: yulia84 z Pixabay

tekst i zdjęcie: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-03-2020 14:00
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 21-03-2020 14:13