4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Pamiętajmy razem!

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 roku, wyznaczając datę obchodów na 24 marca. Co roku w tym dniu podejmowany jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum w Markowej. W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów.


Na tę okazję przygotowany został spot promujący tematykę Polaków ratujących Żydów i poświęcone im Muzeum w Markowej. Do 24 marca br. będzie on wyświetlany w pociągach PolRegio, jak również w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Dodatkowo, pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT mogą przeczytać artykuł o Muzeum w marcowym wydaniu magazynu pokładowego „Kaleidoscope”, a także wywiad z dyrektor dr Anną Stróż-Pawłowską w kwietniowym wydaniu tego czasopisma.

24 marca br. w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce. Już teraz, natomiast, w mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku. W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką MPRŻ.png


Wspomniane inicjatywy to tylko kilka z propozycji, które Muzeum w Markowej przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zachęcamy do włączenia się w obchody i wsparcia naszych starań. Wspólnie sprawmy, by przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców!


Pamiętajmy razem!

+48 17 224 10 15
info@muzeumulmow.pl
muzeumulmow.pl
facebook.com/ulmamuseum
twitter.com/MuzeumMarkowa
instagram.com/muzeummarkowa

 


Zapraszamy do śledzenia kampanii edukacyjno-popularyzacyjnej prowadzonej na oficjalnym profilu Facebook Muzeum. Poświęcając chwilę stają się Państwo częścią upamiętnienia niezwykłych osób, które z narażeniem życia pomagały ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę. Spot na muzealnym kanale YouTube

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 18-03-2020 09:49