15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Owocna wizyta w zaprzyjaźnionym Egerze

Eger – liczące blisko 54 tysiące mieszkańców, węgierskie miasto z przeszło tysiącletnią historią, niesamowitą przeszłością, pięknymi zabytkami, wspaniałymi winami i popularnymi kąpieliskami termalnymi… Położone w północno-wschodniej części kraju, między górami Bükk i Matra, jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej przez nas odwiedzanych miast na Węgrzech.  

 

17 lat temu,  11 lipca 2003 r. w Egerze Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Burmistrzem Egeru podpisali umowę o współpracy między oboma miastami. Od tamtej pory zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów z zakresu kultury, turystyki, edukacji i sportu - począwszy od wymiany młodzieży, czy zespołów artystycznych po ustanowiony w 2006 roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, rokrocznie organizowany – naprzemiennie – w jednym z miast Polski lub Węgier. 

 

 

10 marca br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Radnym Rady Miejskiej oraz przewodniczącym Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosławem Majkowskim odwiedzili nasze węgierskie miasto partnerskie. Gościem specjalnym spotkania była Przewodnicząca Samorządu Mniejszości Polskiej w Egerze - pani Jadwiga Floriańska, która od wielu lat wspiera kontakty polsko-węgierskie.

 

W październiku ubiegłego roku w Egerze odbyły się wybory samorządowe, w wyniku których nowym Burmistrzem został Ádám Mirkóczki. Wizyta owa była więc nie tylko znakomitą okazją do poznania się włodarzy obu miast, ale i wzajemnego przedstawienia nowych pomysłów na zacieśnienie współpracy. Jeden z nich dotyczył kontynuacji cyklicznego wydarzenia z okazji Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Dwudniowe święto organizowane tym razem przez Miasto Przemyśl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Związek Gmin Fortecznych zaplanowano na 3 i 4 kwietnia tego roku. Niestety już dziś wiadomo, że ze względu na zalecenia związane z ograniczeniem do minimum tworzenia większych skupisk ludności i wdrożone w związku z tym nadzwyczajne środki ostrożności, tegoroczne przedsięwzięcie nie będzie mogło się odbyć. Niemniej wierzymy, że niebawem sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się śmiercionośnego koronawirusa przeminie bezpowrotnie i wówczas znów będziemy mogli przystąpić do tego i wielu innych ciekawych projektów.

 

 

 

Tymczasem Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Mirosławem Majkowskim otrzymali w Egerze bezcenny prezent - tablicę ufundowaną przez Rząd Węgier, upamiętniającą inżyniera porucznika Szabolcsa Ferenca – jednego z architektów przemyskich cmentarzy wojskowych z czasów I Wojny Światowej. Tablica ku czci zasłużonego Węgra znajdzie się na budynku przy ul. Adama Mickiewicza 25. Jej odsłonięcie zaplanowane było na 4 kwietnia, ale z wiadomych względów również ta uroczystość musiała zostać przesunięta na inny termin. O nim poinformujemy Państwa w oddzielnym poście.

 

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Stanisław Godzień

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-03-2020 14:24