0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rotunda Świętego Mikołaja wśród biorących udział w konkursie Zabytek Zadbany 2020

Aż 13 obiektów zabytkowych z terenu Podkarpacia znalazło się na liście tych, które przeszły procedurę formalną konkursu Zabytek Zadbany. Wśród nich znalazła się Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu zgłoszona w kategorii "Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu". Listę zabytków nominowanych do tytułu laureatów i wyróżnionych w konkursie Zabytek Zadbany poznamy 30 marca. Rozstrzygnięcie będzie miało miejsce na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, 21 kwietnia 2020 r. w Nowym Wiśniczu.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureat, trzy pozostałe – wyróżnienia. W tym roku pierwszy etap formalny przeszły 63 obiekty z 16 województw.

katedra_podziemia_rotunda_fot_G_Karnas_16930.jpeg

Zabytki zgłaszane są w sześciu kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;

B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);

C. Adaptacja obiektów zabytkowych;

D. Architektura i budownictwo drewniane;

E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).

F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

katedra_podziemia_rotunda_fot_G_Karnas_16934.jpeg

Wśród tych 63 obiektów, aż 13 znajduje się na terenie naszego województwa. Obok przemyskiej Rotundy Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej na liście znajdują się: Cerkiew greckokatolicka Świętego Mikołaja w Woli Niżnej, obecnie kościół filialny parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskac, Kapliczka przydrożna w Łysej Górze, Etnocentrum, dawny dworzec kolejowy w Krośnie, Kaplica cmentarna w Radymnie, Cerkiew grekokatolicka Zaśnięcia Bogurodzicy, obecnie kościół filialny Jezusa Miłosiernego w Leżajsku, Dawny zespół dworski w Oleszycach, Dawna cerkiew grekokatolicka w Uluczu, Dom podcieniowy w Bolestraszycach, Dzwonnica we wsi Krzywe, Kościół parafialny Świętego Jana Chrzciciela w Soninie, Zespół zamkowy w Łańcucie, Kościół Świętego Michała Archanioła w Kańczudze.

katedra_podziemia_rotunda_fot_G_Karnas_16939.jpeg

źródło informacji: www.nid.pl

zdjęcia: Grzegorz Karnas

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 11-03-2020 15:37