11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Stan miłosny… przerywany - Światowy Dzień Poezji na Zamku Kazimierzowskim - ZAPROSZENIE

Józef Baran, „STAN MIŁOSNY… PRZERYWANY” ponad 400 stronicowy, wieloletni zapiśnik złożony m.in. z dziennikowych refleksji o czasach współczesnych i staroczesnych, poezji, prozie i muzyce, miniatur prozatorskich ujętych w sylwiczną formę dziennika, reportaży z podróży, anegdot o sławnych i mniej sławnych poetach i artystach (Transtroemer, prof. Sandauer, Kantor, Trela, Ziemianin i inni), pomysłów na wiersze i piosenki, obserwacji szpitalnych, komentarzy politycznych i eschatologicznych, wyznań osobistych, prowokacji intelektualnych, listów, m.in. od Anny Kamieńskiej, Erny Rosenstein, Anny Dymnej, Sławomira Mrożka, Beaty Paluch, Bogdana Madeja…wspomnień i notatek ze snów i jawy, i tego wszystkiego, co dotyczy „stanu miłosnego… przerywanego”, czyli życia, miłości i śmierci.

 

W spektaklu wycinki bogatej twórczości Józefa Barana. Zabrzmią również utwory skomponowane do jego słów przez wybitnego współczesnego kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

 

23-03-2020-stan-miłosny-przerywany-bannerek-duzy_845_x_420.jpeg

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI spektakl poetycko-muzyczny „Stan miłosny… przerywany”

 

Poniedziałek - 23 marca br. - godzina 19.00 – Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

 

Zapraszamy!

 

pckin-zamek.png

 

 

Beata-Paluch-162x197.jpeg
Beata Paluch absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1984 roku niezmiennie pozostaje w składzie zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jest aktorką wielu odcieni, od subtelnego liryzmu po drapieżność, obdarzoną wdziękiem i naturalną vis comica, o pięknym głosie i delikatnej niebanalnej urodzie. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Tadeuszem Bradeckim, Rudolfem Ziołą, Markiem Fiedorem. Na scenie konsekwentnie prezentuje swój niebywały kunszt wokalny i mistrzowską dyscyplinę formy.

 

 

Walentyn-Dubrowskij.jpeg
Walentyn Dubrowskij – multiinstrumentalista (fortepian, akordeon, melodyka, gitara, bas), akompaniator, aranżer. Ukończył Wydział Muzykologii Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Od 1993 roku mieszka w Krakowie, gdzie pracuje z wieloma artystami i zespołami artystycznymi.

 

 

 

Michał-Półtorak.jpeg
Michał Półtorak – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci – Maciej i Agata Półtorakowie.

 

 

 

Józef-Baran-163x197.jpeg
Józef Baran – poeta, pochodzący z Borzęcina, autor setek wierszy, którego niewątpliwy talent odkrył Artur Sandauer, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Wydał m.in. powieść epistolarną „Scenopis odwieczności”, gdzie umieścił swoją bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Swój zawód Józef Baran traktuje jak powołanie. Pisze, aby podzielić się z czytelnikami swymi emocjami. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach. Wierzy w natchnienie poetyckie. Wtedy coś bardzo mocno odczuwa. Te Emocje stara się szybko przelać na papier, a niekiedy nosi Je w sobie nieco dłużej. Po czasie dają o sobie znać i tak powstaje wiersz. Po 2000 roku odbył wiele podróży po różnych kontynentach: był dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, a także w Australii ,Afryce, Azji i opisał swoje podróże, m.in. w dziennikach „Koncert dla nosorożca”, w „Przystanku Marzenie”, a także w wielu wierszach publikowanych w różnych tomikach. Ukazał się też polsko hiszpański Tom poezji w wydawnictwie Trea w Asturii (Hiszpania). Z ważniejszych filmów o jego twórczości warto wymienić 45minutowewidowisko telewizyjne: „Sztuka –Wieczność – Dom”, autorstwa Piotra Słowikowskiego, z udziałem Anny Dymnej i Jerzego Treli, emitowane w II program TVP (1999).

 

23-03-2020-swiatowy-dzien-poezji-stan-milosny-przerywany.jpeg

 

Teksty piosenek Józef Baran
Muzyka Andrzej Zarycki
Wystąpią artyści Teatru Starego w Krakowie i Piwnicy Pod Baranami:
Beata Paluch – aktorka (recytacja i śpiew),
Józef Baran – poeta,
Walentyn Dubrowskij – pianista i aranżer,
Michał Półtorak – skrzypek.

 

► Bilety w cenie 25 zł o nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82, online na KupBilecik.pl oraz bezpośrednio przed koncertem na Zamku Kazimierzowskim.

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 10-03-2020 12:38
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 10-03-2020 12:42