0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza na projekcję filmu fabularyzowanego "Skazany na zapomnienie" w reżyserii Marzeny Kumosińskiej, który przybliża postać płk. Wacława Lipińskiego. Zapraszamy do gmachu głównego MNZP 14 marca o godzinie 17.00.

Wacław Lipiński - żołnierz, historyk, patriota, który uczestniczył we wszystkich etapach polskiej walki o niepodległość: od 1914 roku aż do chwili śmierci, w 1949 roku. Jego życie to obraz polskich losów pierwszej połowy XX wieku, naznaczonych trzema wojnami, zmaganiami o granice i bezskuteczną, heroiczną postawą sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości. Działalność niepodległościowa Lipińskiego zakończyła się jego aresztowaniem i pokazowym procesem. W 1947 roku został skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie, a niespełna 2 lata później, 4 kwietnia 1949 roku, najprawdopodobniej został zamordowany, w więzieniu we Wronkach, na polecenie władz Polski Ludowej.

Wacław_Lipiński.jpeg

Postać Lipińskiego nie jest w Polsce znana. Ani Łódź, z której pochodził i gdzie należał do grona współzałożycieli tajnego skautingu i skąd w 1914 roku wyszedł do tworzących się Legionów Polskich, ani Warszawa, gdzie we wrześniu 1939 roku stał się, obok Stefana Starzyńskiego, głosem walczącej stolicy, nie zadbały, by jego imię nosiła któraś z ulic.
W filmie wykorzystane zostaną fragmenty listów, dzienników i publikacji Lipińskiego, w których odnosił się do historycznych w których uczestniczył, a także zachowane oryginalne nagrania jego wystąpień radiowych, kierowanych do ludności walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku.
Autorka dokumentu jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. [TVP]

informacja za: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-03-2020 14:32