13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nie o zemstę, lecz o prawdę wołają ofiary"

W niedzielę, 8 marca br. odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę ludobójstwa w Hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz innych miejscowości na Kresach i na Podkarpaciu. Pamięć pomordowanych mieszkańców tych miejscowości uczciliśmy mszą świętą w kościele pw. Św. Trójcy, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Czenczek.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu Miasta Przemyśla z Prezydentem Miasta Wojciechem Bakunem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką, Wiceprzewodniczącymi Andrzejem Zapałowskim i Maciejem Kamińskim oraz radną Małgorzatą Gazdowicz. W licznej grupie wspólnie modlących się przemyślan znaleźli się Sybiracy, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej, którzy byli także organizatorami spotkania. Nie zabrakło również przemyskich harcerzy, pocztów sztandarowych, delegacji Garnizonu Przemyśl oraz zapewniającej oprawę muzyczną Salezjańskiej Orkiestry Dętej "Augustino". Jak co roku, do zebranych z krótkim podziękowaniem  za przybycie zwrócił się Stanisław Szarzyński.

Huta_2.jpeg

Delegacje tradycyjnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicami wmurowanymi w mur klasztorny, które upamiętniają pomordowanych na Kresach.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-03-2020 14:00
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-03-2020 14:02