6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Operacja Czysta Rzeka

22 lutego rozpoczęła się rejestracja sztabów do ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i terenów wokół nich. W całym kraju tysiące ludzi dołączyło do Operacji Czysta Rzeka. Wśród nich jako jedni z pierwszych są również mieszkańcy niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec, którzy w szczególny sposób dbają o swoją małą ojczyzną.

 

czysta rzeka.png

 

- Po raz drugi bierzemy udział w Operacji Czysta Rzeka. W tym roku, w Gorajcu postanowiliśmy posprzątać okolice rzeczek Gnojnik i Łówczanka. Startujemy w niedzielę, 8-go marca o 11:00 - opowiada koordynator akcji Paweł Kawka ze Stowarzyszenia Folkowisko.

 

W ubiegłym roku członkowie sztabu Gorajec uzbierali ponad 200kg nadrzecznych śmieci, były wśród nich między innymi fotele samochodowe, opony i pralka. W ubiegłym roku mieliśmy 22 wolontariuszy liczymy, że tym razem dołączą do nas kolejne osoby, które chcą dbać o środowisko naturalne. Rejestracja do udziału w akcji jest bardzo prosta. Na stronie www.operacjarzeka.pl wystarczy wybrać sztab w którym chce się działać, podać dane kontaktowe i wybrać rozmiar specjalnej koszulki, którą otrzyma każdy wolontariusz.


Organizowana w Gorajcu w niedzielę 8 marca akcja jest wstępem do zaplanowanej na dużą skalę ogólnopolskiej operacji która odbędzie się 18 kwietnia.

 

river-977476_1920.jpeg

 

Dodatkowe informacje:

Operacja Rzeka 2020 to ogólnopolska akcja sprzątania rzek w linii brzegowej oraz korycie (głównie kajakiem), a także w bezpośredniej okolicy sąsiadującej z rzeką. Akcja w roku 2020 trwa od 1 marca do 30 kwietnia i to właśnie w tych dniach można organizować własne operacje. Kulminacyjnym momentem w którym odbędzie się akcja główna Operacji Czysta Rzeka 2020 będzie 18 kwietnia 2020. Projekt jest organizowany w oparciu o powoływane lokalne sztaby, które zgłaszają chęć udziału na zasadach wolontariatu. 

 

Kto może zostać wolontariuszem? Każdy, kto ukończył 18 lat. Osoby poniżej 18. roku życia, mogą brać udział wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów.

 

Nasza misja: Stojąc na stanowisku poszanowania przyrody i pielęgnując postawę aktywnej ochrony integralności natury chcemy zaangażować wszystkich, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego podejmując natychmiastowe, konkretne i wymierne działania prośrodowiskowe.

 

Zapraszamy do włączenia się do akcji Operacja Czysta Rzeka. Posprzątajmy razem naszą okolicę,  Sprawmy, żeby okolice naszych rzek znów były czyste i można było wśród zieleni i śpiewu ptaków odpoczywać i cieszyć się czystym środowiskiem.

18 kwietnia 2020 zapraszamy do wzięcia udziału w akcji głównej, czyli wielkim sprzątaniu, kiedy sztaby Operacji rzeka będą sprzątać swoją najbliższą okolicę. 

 

 

Rejestrujcie sztaby na stronie operacjarzeka.pl i dołączcie do nas!

 

water-872016_1920.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-03-2020 14:58
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-03-2020 11:13