16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jak się bronić przed koronawirusem? – w magistracie odbyło się spotkanie z wójtami i dyrektorami placówek oświatowych

2 marca br. w przemyskim  magistracie odbyło się drugie posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego miasta Przemyśla oraz Powiatu przemyskiego w sprawie koronawirusa COVID-19. W spotkaniu udział wzięli m.in. członkowie zespołu ds. zarządzania kryzysowego, wójtowie gmin z terenu powiatu oraz dyrektorzy placówek oświatowych z miasta i powiatu. Ponadto obecni byli także: przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu - lek. Danuta Malcher-Bober i Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny Andrzej Borowski.

 

fot. A. Czereba (5).jpeg

 

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zostały przedstawione zasady profilaktyki higieny osobistej, jak również zasad postępowania i dezynfekcji w budynkach użyteczności publicznej, czy transporcie zbiorowym. Przypomniano, że wirus objawia się najczęściej dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem, gorączką i kaszlem.

 

 

Ordynator oddziału zakaźnego wraz z Granicznym Inspektorem Sanitarnym podkreślali jak ważne jest utrzymanie czystości rąk, unikanie bliskiego kontaktu – utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od innych osób oraz stała dezynfekcja pomieszczeń, powierzchni płaskich i miejsc, w których gromadzą się ludzie. Do dezynfekcji bezwzględnie należy stosować środki na bazie alkoholu i chloru oraz mydła.

 

fot. A. Czereba (7).jpeg

 

Co więcej - zaleca się, aby uczulić rodziców na nieposyłanie do szkół dzieci, które są przeziębione czy kaszlą. Jeśli jednak takowe zjawią się w placówkach oświatowych, mają być natychmiast odesłane do domu, tudzież należy niezwłocznie skontaktować się z rodzicami czy opiekunami prawnymi, aby odebrali dzieci. Ordynator oddziału zakaźnego lek. Danuta Malcher-Bober sugerowała również, aby zrezygnować z zaplanowanych wcześniej wymian uczniowskich, czy praktyk zawodowych, które realizowane są przez nasze szkoły poza granicami kraju.

 

 

 

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-03-2020 12:01