5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pobiegli Tropem Wilczym, aby oddać hołd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Coroczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już na dobre wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w nadsańskim mieście. Ale nie tylko tu. „Tropem Wilczym” to największy bieg pamięci w kraju. Już od ośmiu lat mali i duzi, profesjonaliści i amatorzy, całymi rodzinami dziękują, często bezimiennym bohaterom, za to, że nie wahali się ryzykować własnego życia, aby móc spełnić swoje sny. Sny o wolnej Polsce…

 

 

Kilkuset zawodników i aż trzy trasy: symboliczna – 1963-metrowa, będąca odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef „Lalek” Franczak, 6-kilometrowa oraz 600-metrowa, którą pokonywali najmłodsi. Wszystkie z nich bardzo wymagające. Jakkolwiek uroki przemyskiego Wzgórza Zamkowego i Parku im. Mariana Strońskiego w połączeniu z piękną, w pełni wiosenną aurą, rekompensowały trudy sportowych zmagań, wielu, nawet z tych najbardziej wytrawnych biegaczy docierało na metę ostatkiem sił. I bynajmniej nie było to oznaką słabości, a raczej świadectwem, że każdy (i każda) z nich dali z siebie wszystko. Po to, by godnie uczcić pamięć tych, o których niegdyś historia zdawała się nie pamiętać. A to przecież dzięki Niezłomnym: Witoldowi Pileckiemu, Barbarze Otwinowskiej, Stanisławie Golec, Józefowi Trojanowi, Stanisławowi Rachwałowi, Ludwikowi Marszałkowi, Antoniemu Hedzie, Władysławowi Sile-Nowickiemu, Pawłowi Jasienicy, Kapitanowi Jerzemu Stawskiemu i wielu innym, których nazwisk już nigdy nie poznamy, dziś możemy biec, dzierżąc dumnie w swojej dłoni biało-czerwoną flagę.

 

fot (1). A. Czereba (37).jpeg

 

VIII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Wzorem poprzednich lat organizatorem biegu był Przemyski Klub Biegacza, a jego współorganizatorem Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Partnerami wydarzenia były: Urząd Miejski w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - OPEN

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Kobiety/Mężczyźni

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Kategorie wiekowe

 

 

fot (1). A. Czereba (3).jpeg

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-03-2020 08:09
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 02-03-2020 08:15