23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Budynek przy Ratuszowej po modernizacji

Zakończyły się prace adaptacyjne prowadzone w dawnym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Ratuszowej 10a. Zanim pojawią się w nim początkujący przedsiębiorcy korzystający z pomieszczeń inkubatora przedsiębiorczości – bo takie przeznaczenie będzie teraz miał ten obiekt – biura zostaną wyposażone w niezbędne meble i urządzenia. Już teraz jednak przemyślanie mogą podziwiać metamorfozę, jaką przeszedł budynek wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Ciekawostką jest to, że poza osobami, które mamy nadzieję z powodzeniem będą tutaj rozwijać swoje biznesowe pomysły, w budynku znajdą swoje „lokum” także … jerzyki, czyli ptaki wędrowne, które upodobały sobie miasta. Zamieszkiwały fasadę starego budynku do sierpnia 2019 roku i dopiero kiedy stwierdzono ich brak, ta zewnętrzna część budynku została przebudowana. Teraz na jerzyki, które przylecą wiosną w okolice Starego Miasta czeka 12 drewnianych budek lęgowych, do których będą mogły się wprowadzić.

Ratuszowa_A_B_Pion.jpeg

Prace adaptacyjne, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji rozpoczęły się w październiku 2018r. Projekt przebudowy i modernizacji zakładał przede wszystkim wykorzystanie solidnej żelbetowej konstrukcji szkieletowej budynku bez jej naruszania, co dawało swobodę w projektowaniu zarówno przestrzeni wewnętrznych jak i nowych elewacji.

inkubator_5.jpeg

Jak można zauważyć elewacja budynku po modernizacji została podzielona na cztery pionowe, pozornie różne stylistycznie części, stanowiące jednak spójną kompozycję. Wiszący przeszklony narożnik budynku oraz fragment betonowej fasady obsadzonej winobluszczem nawiązują do Budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dotychczas odosobnionego w swojej formie na tle zabytkowych kamieniczek. Tym sposobem i ten budzący kontrowersje budynek uzyskał swój kontekst i sprzymierzeńca. Następnie elewacja przechodzi we fragment najmniej odbiegający od swojego pierwowzoru z zachowanym podziałem okien oraz odtworzeniem pionowych, miedzianych żyletek. Trzecia część to lokalizacja głównego wejścia do budynku zaprojektowana w całości jako nachylona przeszklona ściana. Jest ona również neutralnym odcięciem od kolejnej czwartej części budynku sąsiadującej bezpośrednio z zabytkową kamienicą. Bramę wjazdową ozdobiono ornamentyką z metaloplastyki.

inkubator_4.jpeg

W przestrzeni wewnętrznej zaprojektowano duży przeszklony hol, wykonano nową klatkę schodową wraz z przeszkloną windą. Poszerzone zostały korytarze i powiększone pomieszczenia biurowe. Każda kondygnacja wyposażona została w węzły sanitarne oraz przestronne pomieszczenia socjalne z widokiem na Stare Miasto. Budynek otrzymał również dużą salę konferencyjną z zapleczem. W parterze budynku znajdują się trzy niezależne lokale usługowe z wejściami bezpośrednio z ulicy. Każdy z nich posiada swój własny zespół sanitarny i pomieszczenie socjalne.

inkubator_12.jpeg

Budynek zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz utrzymany w kolorystyce szarości i jasnych beżów. Stolarka otworowa i obróbki blacharskie w kolorze grafitowym. Całość charakteryzuje wysoka jakość i estetyka zastosowanych materiałów oraz duża dbałość o wykonawstwo.

Obiekt w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji będzie wspierać innowacyjność, promowanie oraz rozwój przedsiębiorczości mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl, regionu powiatu przemyskiego oraz województwa podkarpackiego, w szczególności poprzez udostępnienie powierzchni i zaplecza biurowego wraz z wyposażeniem dla nowo utworzonych i istniejących przedsiębiorstw.

Ponadto celem Inkubatora jest pomoc merytoryczna w zarządzaniu firmą poprzez realizację usług doradczych, szkoleń, warsztatów tematycznych, konferencji, seminariów, forum, ułatwienie dostępu do kadry naukowej, zachęcanie do nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki i biznesu, promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności, współpraca z organizacjami pracodawców, wyższymi uczelniami itp.

W ramach realizacji w/w projektu zaplanowano także zakup:

  • sprzętu informatycznego oraz sprzętu szkoleniowego wraz z oprogramowaniem,
  • urządzeń wielofunkcyjnych,
  • plotera,
  • skanera 3D,
  • drukarki 3D
  • mebli biurowych oraz konferencyjnych,
  • wyposażenia pomieszczeń socjalnych w sprzęt AGD.

Zadanie dofinansowane przez  Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wartość całkowita: 4 595 460 zł

Dofinansowanie: 3 096 110 zł

w tym:

Adaptacja, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji

wartość całkowita zadania: 4 005 820 zł,

dofinansowanie: 2 688 635 zł

Zakup wyposażenia na potrzeby Inkubatora.

wartość całkowita: 589 640 zł,

dofinansowanie: 407 475 zł

Budynek składa się z kondygnacji: piwnice, parter, I piętro, II piętro, III piętro, nadszybie. Jego kubatura to 6 440 m3, a powierzchnia użytkowa 1 123,22 m2, powierzchnia całkowita wynosi 1 304,76 m2.

tekst: Alicja Żelazko, Agata Tyszczak, Witold Wołczyk

zdjęcia: Witold Wołczyk, Agata Tyszczak

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 27-02-2020 12:43
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 27-02-2020 15:08