12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wykład multimedialny dr. Adama Rafała Kaczyńskiego - RELACJA

7 lutego 2020 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej dr Adam Rafał Kaczyński wygłosił wykład „W 80 rocznicę sowieckich deportacji – losy polskich zesłańców na nieludzkiej ziemi”.

Dr Adam Rafał Kaczyński jest historykiem i podróżnikiem. W latach 2008–2013 był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2013 do 2018 r. – wicekonsulem w Mińsku. Obecnie zajmuje się pracą naukową i popularyzowaniem historii. Jest autorem dwóch książek: „Cmentarze legionowe na Wołyniu” oraz „Życie codzienne żołnierzy Legionów Polskich podczas kampanii wołyńskiej 1915–1916 w świetle pamiętników żołnierskich”.

Kaczynski_1.jpeg

Piątkowe spotkanie otworzył dr Maciej Waltoś, dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, który w serdecznych słowach przywitał naszego Gościa oraz licznie przybyłych słuchaczy.

Wykład składał się z części historycznej, dotyczącej sowieckich represji w latach 1939–1941, ze szczególnym uwzględnieniem masowych deportacji, oraz ze współczesnej części podróżniczej, ukazującej dzisiejszy stan łagrów. Całość została wzbogacona pokazem archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz krótkich filmów. Autorką współczesnych zdjęć eksponowanych w trakcie spotkania oraz katalogu „Łagry Workuty i Peczory” towarzyszącemu wykładowi jest Danuta Greszczuk-Kaczyńska.

Kaczynski_2.jpeg

Pełna sala słuchaczy po raz kolejny udowodniła żywe zainteresowanie tematami związanymi z historią wywózek obywateli II Rzeczypospolitej po zajęciu przez Armię Czerwoną terenów polskich 17 września 1939 r.

 

Informacja ze strony Przemyskiej Biblioteki Publicznej

Fot. Adam Podulka

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 14-02-2020 14:36