12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

2020 rokiem kpt. Henryka Jaskuły

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu pod obrady trafi projekt uchwały ustanawiającej rok 2020 rokiem kpt. Henryka Jaskuły. Ten pomysł uhonorowania pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza w historii, który samotnie okrążył Ziemię bez zawijania do portów, był okazją do spotkania 13 lutego br. z Panem kapitanem. Przewodnicząca Rady Ewa Sawicka wraz z Przewodniczącym Komisji Kultury RM Jerzym Krużelem zaprosili sławnego żeglarza na posiedzenie Rady Miejskiej zaplanowane na 17 lutego br., podczas którego będzie podejmowana wspominana uchwała.

Jaskula_0458.jpeg

Przedstawicielom przemyskiej Rady towarzyszyli reprezentanci Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a także Kierownik Biura Prezydenta Miasta Maciej Wolański oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Janusz Łukasiewicz. Spotkanie dało także okazję nie tylko do zrobienia pamiątkowych zdjęć, ale również wspomnień związanych z pamiętnym rejsem, który zakończył się w gdyńskim porcie 40 lat temu - 20 maja 1980 roku. Kapitan Henryk Jaskuła samotnie na "Darze Przemyśla" płynął 344 dni. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest członkiem Bractwa Kaphornowców i honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1.

Jaskula_0442.jpeg

Od 2008 roku to także Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla.

Formalne ustanowienie Roku Kapitana Henryka Jaskuły to dopiero wstęp do wydarzeń, które będą podkreślać Jego postać i dokonania. Oficjalna inauguracja została zaplanowana na marzec, a później, przez cały 2020 rok czeka nas wiele koncertów, wystaw, konkursów i oczywiście regat i rejsów, które uświetnią Jubileuszowy rok.

Jaskula_3.jpeg

Jaskula_4.jpeg

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Marlena Paniw, Janusz Łukasiewicz

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 13-02-2020 15:30