-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Bojarczuka

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa połączone ze spotkaniem autorskim z Krzysztofem Bojarczukiem - 14 lutego (piątek) 2020 r. godzina 18:00. Wystawa będzie czynna do 4 marca br.

wystawa_Bojarczuk_wstęp.jpeg


KRZYSZTOF BOJARCZUK

Urodzony 10 marca 1961 r.w Radzyniu Podlaskim. W 1981 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Przez dwa lata studiował na Wyższej Szkole Pedagogicznej kierunek Wychowanie Plastyczne. W latach 1983 –1989 studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni miedziorytu profesora Stanisława Wejmana w 1989 roku. Kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wystawy indywidualne:1990 – 2020 - Nowy Sącz, Gorlice, Szczawnica, Warszawa, Sandomierz, Stará Ľubovpa (Słowacja), Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Krynica, Miechów, Nowy Targ, Olkusz, Michalovce (Słowacja), Kock, Szymbark, Hajdúböszörmény (Węgry), Košice (Słowacja). Kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.Udział w wielu plenerach w Polsce i za granicą (Słowacja, Węgry, Rumunia)

Nagrody i wyróżnienia:1990 - Nagroda Dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu; 2004 -Wyróżnienie na II Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu; 2006 -Wyróżnienie na III Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu; 2013 - Nagroda Honorowa Prezesa Stowarzyszenia Pastelistów Polskich na VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

*

Pierwsze wakacyjne doświadczenia plastyczne przeżywałem we wsi rodzinnej mojej mamy, w Rowinach, na południowym Podlasiu. Młodzieńcza wolność, beztroska i nonszalancja wyzwalały pierwsze rysunki na piasku, drzwiach i ścianach zabudowań gospodarczych dziadków i stalinowskich kalendarzach rolniczych. Obserwacja płaskiego pejzażu, chmur na ogromnym niebie, prostej linii horyzontu pozwalały popaść w zadumę i melancholię. Tak we mnie rodził się artysta.

Krzysztof Bojarczuk

Opis rysunkowej i malarskiej twórczości Krzysztofa Bojarczuka, nowosądeckiego artysty  nie jest sprawą prostą, ponieważ nie posługuje się on w swojej pracy narracją w literackim tego słowa znaczeniu, temat jest tu niejednoznaczny i paradoksalny, malarz nie używa przedmiotu w jego realnej postaci a rzeczywistość jaką przywołuje funkcjonuje na własnych prawach niepodległej autonomii, istniejącej jedynie poprzez specyficzną aurę i intensywność obecności formalnej.

Piotr Wójtowicz

Krzysztof w swojej twórczości jest bardzo autentyczny i szczery. Konsekwentnie rozwija i pogłębia swoją wizję malarskiego świata. Ta konsekwencja i oryginalność sprawia, że te obrazy są pozornie podobne do siebie, gdyż są budowane za pomocą własnych środków plastycznych. Ale przecież każdy z nich jest inny, gdyż zawiera coraz to inne nowe wątki i rozwija odmienne frazy malarskie. Istotą tej sztuki jest pewna tajemniczość i zagadkowość.

Krzysztof Kuliś

biogram i cytaty za: www.bwaprzemysl.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-02-2020 14:54
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 12-02-2020 14:57