6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Najnowocześniejsza strzelnica na Podkarpaciu działa w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu

6 lutego br. w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu otwarto uroczyście najnowocześniejszą i najbardziej kompleksową pod względem szkoleniowym strzelnicę w tej części Polski oraz w całej Straży Granicznej.

 

BiOSG fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

Tego dnia na placu przy ulicy Mickiewicza w  Przemyślu zebrali się nie tylko pogranicznicy, ale i przedstawiciele służb mundurowych, mediów oraz zaproszeni goście – Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

BiOSG fot. Agata Czereba (8).jpeg

 

Wart ponad osiem milionów złotych, perfekcyjnie wyposażony i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach obiekt, umożliwi przeprowadzenie szkoleń strzeleckich na wszystkich rodzajach broni będącej na wyposażeniu Straży Granicznej (broni pistoletowej, pistoletowej maszynowej, gładkolufowej i pneumatycznej). Niezwykle ciekawym, a zarazem absolutnie nowatorskim rozwiązaniem jest multimedialny trenażer strzelecki, który umożliwia strzelanie z broni laserowej oraz ostrej amunicji.

 

 

Po poświęceniu obiektu oraz uroczystym przecięciu wstęgi, szacowni goście zostali zaproszeni do środka, gdzie zaprezentowano m.in. siedmiostanowiskową, w pełni zautomatyzowaną salę strzelań. Zastosowana w niej automatyka zapewnia transport tarcz na różne odległości, co pozwala w sposób dynamiczny oddawać strzały do ruchomego celu, którego prędkości poruszania się można dowolnie zmieniać.

 

 

W budynku strzelnicy znajduje się również sala szkolenia technik interwencji, sala szkoleniowa, pomieszczenia warsztatowe, techniczne, magazynowe, medyczne, administracyjne i socjalne.

 

 

Długo wyczekiwana przez funkcjonariuszy BiOSG nowa infrastruktura komendy znakomicie wpisuje się w zapotrzebowania szkoleniowe formacji.

 

Nie jest żadną tajemnicą, iż Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej odpowiada za jeden z najbardziej strategicznych odcinków zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Pogranicznicy muszą być doskonale przygotowani na wszystkie – nawet te najbardziej nieprawdopodobne – scenariusze, które mogą wydarzyć się podczas pełnienia służby. Znajomość technik interwencji, a do tego zdolność prawidłowego, sprawnego, a także bezpiecznego posługiwania się bronią palną mają zasadnicze znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i efektywności służby.

 

BiOSG fot. Agata Czereba (32).jpeg

 

Dzięki zastosowanym tam najnowszym technologiom, już od dzisiaj, tj. od 6 lutego 2020 roku  funkcjonariusze SG mogą doskonalić i kształtować zachowania w sytuacjach łudząco przypominających te, z którymi nierzadko mają do czynienia w rzeczywistości.

 

BiOSG fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Inwestycja została sfinansowana w ramach „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, -Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-02-2020 14:39
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-02-2020 14:45