11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Wyzwanie na dziś: życie bez raka!". Za nami tydzień profilaktyki nowotworowej

Od 27 stycznia do 1 lutego br. odbywał się w Przemyślu tydzień profilaktyki nowotworowej "Wyzwanie na dziś: życie bez raka!". Organizatorami wydarzenia były Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Przemyślu oraz Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

 

Organizatorzy chcąc skłonić przemyślan do refleksji nad własnym zdrowiem, a tym samym zachęcić ich do badań profilaktycznych i pokazać różne sposoby radzenia sobie z chorobą nowotworową (zarówno własną jak i tą, która dotknęła bliskie im osoby) zaprosili mieszkańców miasta do udziału w szeregu niezwykle ciekawych zdarzeń…

 

Wyzwanie na dziś (1a).jpeg

 

Pierwszy dzień akcji (poniedziałek, 27 stycznia) upłynął pod znakiem warsztatów w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu. Ich uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sposobami wykorzystania produktów łagodzenia skutków terapii onkologicznej oraz z poradnikiem onkologicznym (z udziałem lekarza onkologa). 28 stycznia w pracowni artystycznej "Warsztatowo" odbyły się zajęcia z garncarstwa dla osób borykających się z problemem nowotworowym. Warsztaty miały być polem do wymiany doświadczeń oraz relaksu, odpoczynku od problemów życia codziennego…

 

Wyzwanie na dziś (4).jpeg

 

W środę, 29 stycznia wszystkie dzielne, długowłose panie, które odwiedziły przemyski salon fryzjerski Cabello, miały możliwość oddać swoje piękne włosy na peruki dla osób chorych na nowotwory (na rzecz fundacji Rak&Roll). Aktywność fizyczna to ważny czynnik obniżający ryzyko zachorowania na nowotwór. Dlatego w czwartek (30 stycznia) było intensywnie, głośno i wesoło… A to za sprawą odbywających się w ramach akcji otwartych warsztatów z zumby. Warunkiem uczestnictwa w ćwiczeniach było posiadanie różowego ubioru lub przypiętej do koszulki wstążeczki w tym samym kolorze, która – jak powszechnie wiadomo – jest symbolem solidarności z chorymi na raka.

 

Wyzwanie na dziś (8).jpeg

 

Przedostatniego dnia akcji "Wyzwanie na dziś: życie bez raka!" zaproszono młodzież z przemyskich szkół ponadpodstawowych na warsztaty pt.: "Jak radzić sobie z ciężką chorobą?". Spotkanie odbyło się w Szkole Medycznej w Przemyślu (Medyczno- Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu), a jego uczestnicy mieli okazję do przeprowadzenia ciekawych rozmów z psychologiem, przedstawicielką Amazonek oraz osobą dotkniętą niepełnosprawnością.

 

Wyzwanie na dziś (5).jpeg

 

Zwieńczeniem tygodniowego „Wyzwania” były odbywające się w przemyskiej Galerii Sanowa konsultacje i prelekcja onkologów ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. Ponadto na wszystkich odwiedzających w tym dniu Galerię czekali specjaliści, którzy udzielali porad z zakresu: dietetyki, kosmetyki oraz pielęgnacji skóry w chorobie nowotworowej, a także w zakresie rzucania tytoniu – nieodłącznym elementem tego ostatniego, była możliwość wykonania pomiaru CO2 w wydychanym powietrzu. Co więcej… Panie mogły nauczyć się jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi, a także zapoznać się z prezentacją produktów pomagających w łagodzeniu i usuwaniu skutków ubocznych terapii onkologicznej. Artystycznym zakończeniem wydarzenia był występ tancerzy ze studia „Golden Dance”.

 

Wyzwanie na dziś (7).jpeg

 

Akcję "Wyzwanie na dziś: życie bez raka!" honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun i Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek.

 

 

opracowała: Agata Czereba

zdjęcia: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-02-2020 12:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-02-2020 12:39