16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Za nami V Integracyjna Olimpiada Sportowa

Stu wspaniałych – tak właściwie należałoby zatytułować 5. edycję Integracyjnej Olimpiady Sportowej, odbywającej się w ostatni wtorek w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W jedynej w swoim rodzaju i największej tego typu imprezie na Podkarpaciu udział wzięło 100 uczestników. Byli to uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Przemyślu, Szkoły Podstawowej nr 14, Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Modrzejewskiej oraz zawodnicy klubu Olimpiad Specjalnych „Piąteczka”, który przybył do nadsańskiego miasta z Jasła. Młodzi sportowcy po raz kolejny udowodnili, że w tym wypadku nie najważniejsza jest walka o miejsca na podium, nagrody, czy medale… Tu liczyła się przede wszystkim świetna zabawa, integracja i możliwość sprawdzenia swoich sił ze swoimi pełnosprawnymi kolegami.

 

fot_A_Czereba (1).jpeg

 

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który osobiście przywitał uczestników Olimpiady. Wśród wielu znamienitych gości, którzy wzięli udział w uroczystym otwarciu wydarzenia znaleźli się między innymi: Stanisław Fundakowski – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Greta Ostrowska – Dyrektor Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Radni Rady Miejskiej: Maciej Kamiński, Marcin Kowalski, Bartłomiej Barczak, Andrzej Berestecki, a także Inspektor Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu Zbigniew Rużycki oraz Anna Pawliszak - Przewodnicząca Rady Rodziców SOSW Nr 1, która jednocześnie była uczestniczką olimpiady.

 

 

- Integracyjne Olimpiady Sportowe to autorska impreza UKS Gladiator i Specjalnego Ośrodka nr 1 w Przemyślu. Jest to największa impreza integracyjno – sportowa na Podkarpaciu. Wyróżnia się ona od pozostałych imprez sportowych tym, że w jednym czasie rywalizują ze sobą osoby z niepełnosprawnością z osobami pełnosprawnymi – powiedział jeden z organizatorów imprezy – nauczyciel wychowania fizycznego w SOSW nr 1 Tomasz Bandrowicz.

 

 

V Olimpiada -  5 konkurencji

Na młodych sportowców czekało tym razem pięć konkurencji… Jednak zanim rozpoczęli mierzyć swoje siły, połączono ich w pary. Parę tworzył uczeń z niepełnosprawnością intelektualną razem z uczniem ze szkoły masowej. Konkurencje, w których wzięli udział to: bieg wahadłowy 10m na czas (1 min), konkurencja badmintonowa – odbicia lotki przez siatkę (każdy z uczestników ma do dyspozycji 15 lotek), jazda na multimedialnym trenażerze rowerowym na czas (1 min), rzuty do celu oraz bowling. Wszystkie z wymienionych konkurencji zostały dostosowane do poziomu sprawności uczestników z niepełnosprawnością. 

 

fot_A_Czereba (25).jpeg

 

Organizatorzy Olimpiady dziękują Fundacji PZU za sfinansowanie wydarzenia, a także wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, Gminie Miejskiej Przemyśl oraz Przemyskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za wsparcie inicjatywy.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 


 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 28-01-2020 13:24