13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Ocalałam z rzezi” – zaproszenie na projekcję filmu

Fundacja Jagiellońska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Stanica Kresowa, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zapraszają na prezentację filmu pod tytułem „Ocalałam z Rzezi” oraz spotkanie z Józefą Bryg – główną bohaterką filmu i Maciejem Wojciechowskim – reżyserem filmu. Film zdobył wyróżnienie na XI Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” – Gdynia 2019. Moderatorem spotkania będzie Marcin Hamelec.

 

 

 - 29 stycznia br. - godzina 17.00 - sala audiowizualna Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (Plac Berka Joselewicza 1) -

 

 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

ocalałam.jpeg

 

 

Ocalałam z rzezi to świadectwo pani Józefy Bryg.

Urodzona w Jarosławiu w 1938 roku została z całą rodziną przesiedlona przez Sowietów do Palikrów. 12 marca 1944 miała tam miejsce zbrodnia dokonana przez 4 Pułk Policji SS utworzony z ukraińskich ochotników do 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW.365 Polaków zostało rozstrzelanych.

Ocalała w cudowny sposób. Kilkaset osób zostało posiekanych kulami karabinów maszynowych. Na oczach Józi zginęli jej rodzice. Ona i brat ocaleli, przykryci ciałami rozstrzelanych. Dziewczynka znalazła się potem w granicach powojennej Polski. Po okresie głodu i chłodu trafiła pod opiekę sióstr szarytek w Moszczanach. Mieszkała w Przemyślu. Była związana z panią Marią Schaler.

Od 1960 r. mieszkała w Rzeszowie. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w słynnym I Liceum im. Konarskiego założonym w 1658 r. Była znana z nauki piękna słowa oraz przekazywania niekłamanej wiedzy o literaturze polskiej We wspomnianym liceum uzyskała tytuł profesora szkoły średniej. Zawsze była aktywnie związana z Kościołem. W jej aktach szkolnych znajduje się zapis, że „nie daję rękojmi wychowania uczniów w duchu socjalistycznym”.

Była założycielką i wieloletnią prezes Chóru Emannuel. Po nagłej śmierci syna Andrzeja, zmarłego w 2001 r. aktora Teatru im. Słowackiego zamieszkała w Krakowie. (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej)

 

ocalałam gł.jpeg

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-01-2020 14:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-01-2020 14:50