14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wieczorne rozmowy o sztuce - Życie codzienne Świętej Rodziny

Serdecznie zapraszamy Państwa 28 stycznia o godzinie 17.00 do Galerii Sztuki Współczesnej (ul. T. Kościuszki 3) na kolejne, niesamowite i niezwykle inspirujące wieczorne rozmowy o sztuce.

 

wieczorne rozmowy o sztuce 1.jpeg
Ikonografia obrazów religijnych była opracowywana przez teologów. Jednak nawet w malarstwie obrządku wschodniego, którym rządzi ustalony od stuleci kanon, znajduje się pole dla talentu malarza i łatwo odróżnić arcydzieło od pracy słabej czy przeciętnej. Cóż dopiero powiedzieć o sztuce zachodniej, gdzie obraz jest "oknem" - na czas w którym powstał, na materialność i mentalność, na typy ludzkie. Tam dopiero jest przestrzeń dla wyobraźni -śmiałych pomysłów, poezji, wzniosłości, a nawet – bywa – rubaszności, temat religijny wzbogacony jest o elementy rodzajowe, portret, pejzaż, martwą naturę. Duch epoki, jej styl, przenikał do obrazów - co zresztą nie było przypadkiem - iluzjonistyczne naśladowanie współczesnej rzeczywistości miało pokazać, że historia chrześcijaństwa jest zawsze aktualna, że dzieje się nieustannie. Obrazy prywatności Świętej Rodziny - przedstawienia posiłków, pracy, strojów, wnętrz i mebli - domowej rzeczywistości - są nasycone przedmiotami symbolicznymi, ale jednocześnie mamy do czynienia z najpiękniejszymi i najbardziej wzruszającymi obrazami sztuki. Obserwujemy wychowanie i wzrost dziecka, pamiętając o Wcieleniu i Ofierze, o Eucharystii, o cierpieniu, ale i o nieskończonej miłości. I o tym opowiem, o devotio moderna i o liturgii, o atrybutach Świętej Rodziny, o symbolach i o nadziei. Zapraszam – Grażyna Niezgoda.

 

 

Grażyna Niezgoda - fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, rzeczoznawczyni Ministra Kultury w specjalizacji: ocena i wycena dzieła sztuki; biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała 22 wystawy indywidualne fotografii. W 2007 roku odbyła się wystawa "Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody". W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". Jej prace prezentowano m.in. w albumach: "Sztuka fotografii", "Fotografowie", "Mistrzowie polskiego pejzażu".

 

wieczorne rozmowy o sztuce.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-01-2020 12:19