13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Discidium, czyli rozstanie

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza 17 stycznia (piątek) 2020 o godzinie 18:00 na otwarcie wystawy Tomasza Westrycha DISCIDIUM / ROZSTANIE (wymiar rzeźby). Wystawa będzie czynna do 12 lutego 2020 r.

Tomasz Westrych (rocznik 1968) jest artystą rzeźbiarzem oraz nauczycielem akademickim na Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Architektury Wnętrz w Krakowie, należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Czerpalników i Artystów Papieru (IAPMA).

Westrych.jpeg
…Moje poszukiwania badawcze krążą wokół spraw rzeźby i szeroko rozumianego warsztatu rzeźbiarskiego. To prywatny i wewnętrzny obszar zainteresowań w którym powstaje koncepcja przyszłej pracy, zanim dotknie się materiału. Rysunek traktuję jako narzędzie pracy, prowadząc rodzaj dziennika, gdzie na marginesie szkicowanych przemyśleń, umieszczam komentarz do rzeczywistości. Eksperymentuję pod kątem konstrukcyjno-materiałowych uwarunkowań pojawiającej się pracy, posługując się przy tym masą papierową. Opieram się na własnym doświadczeniu w pozyskiwaniu z celulozy masy papierniczej oraz papieru pochodzącego z recyklingu. Głównie realizuję rzeźby w cyklach, o różnym charakterze reliefu i przestrzeni. W tym obszarze swoje najważniejsze miejsce zajmuje człowiek, to on jest najważniejszym narratorem pomiędzy treścią a ostateczną formą pracy…

Westrych_2.jpeg

Posset Decipi / Czujnośd
2019
celuloza i masa papiernicza mieszana w masie, drewno
206 x 90 x 83 cm
*

Od autora
Discidium - tytuł wystawy, z jęz. łacińskiego można przetłumaczyć jako rozstanie. W smutnych realiach społecznych, pojęcie dotyczy odejścia od siebie bliskich sobie osób. Nie mam tu na myśli rozwodu, rozstanie jest czymś więcej, czymś na kształt śmierci i łączony jest zazwyczaj z głębokim przełomem w życiu. Bezradnością, bólem i świadomym przemijaniem. Głęboki kryzys należy traktować jako szansę odrodzenia się i budowania w sobie nieszablonowej postawy. Poprzez sztukę, pracujemy na emocjach, przeżyciach i inspiracjach, stoją one u drzwi twórczości.
Serią rzeźb, próbuję się przyłączyć do dyskusji na kwestie nurtujące w życiu, o dysproporcji i znużeniu codziennością. Braku uwagi na to, jak nie zauważamy osób z bezpośredniego otoczenia. Coraz częściej skazujemy się dobrowolnie na brak refleksji nad własnym życiem. Koncentrując się na działaniu artystycznym i pracy z papierem, doświadczam - realizując kompozycje poszczególnych prac, tworzę ich strukturę i treść. Prezentowane formy rzeźb, prowokują odbiorcę własną deformacją modeli głów.

Westrych_3.jpeg

Posset Decipi / Czujnośd
2019
celuloza i masa papiernicza mieszana w masie, drewno
206 x 90 x 83 cm
*
ZAPRASZAMY

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 08-01-2020 11:37
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 08-01-2020 11:39