9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światło Betlejemskie trafiło na Ukrainę

Świąteczne spotkanie w miejscu planowanego przejścia granicznego w Malhowicach - Niżankowicach ma już kilkunastoletnią tradycję. Na krótko przed rozpoczęciem Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych według kalendarza juliańskiego przez wiernych obrządku wschodniego, przemyscy harcerze przekazują Betlejemskie Światełko Pokoju ukraińskim płastunom, aby zawędrowało do domów i instytucji po drugiej stronie granicy. Jak zawsze organizatorami tej odbywającej się w tym roku 5 stycznia (niedziela) uroczystości jest Starosta Przemyski, któremu towarzyszyli harcerze z Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP, władze samorządowe Rejonu Starosamborskiego, a także Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz wójtowie okolicznych gmin i mieszkańcy.

W tym roku przekazaniu betlejemskiego światła pokoju przyświeca hasło „Światło które daje moc”. Obok tego symbolicznego wydźwięku spotkania, przypominającego zawsze o potrzebie wzajemnego zrozumienia narodów i szerzeniu idei pokoju, Starosta Przemyski Jan Pączek zwracając się do zebranych przypomniał o bardziej praktycznym znaczeniu wydarzenia - konieczności budowy w tym miejscu przejścia granicznego, na które czekają nie tylko władze samorządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy terenów przygranicznych.

światełko_1.jpeg

W świątecznym nastroju towarzyszącym przekazaniu światła, śpiewano kolędy i pastorałki, duchowni obu obrządków zaś poświęcili opłatki i prosforę, po czym zgromadzeni złożyli sobie świąteczne życzenia.

Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju to tradycja zainicjowana jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych w 1986 roku w austriackim Linzu. Od 1991 roku w akcji biorą udział polscy harcerze, którzy przekazują Światełko dalej na Wschód - do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Agnieszka Sosnowska Starostwo Przemyskie

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 07-01-2020 11:04