6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kacper, Melchior i Baltazar, a wraz z nimi tysiące przemyślan, oddało hołd Dzieciątku Jezus

Tysiące przemyślan wzięło udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, czyli największych ulicznych jasełkach na świecie. Ze śpiewem na ustach mieszkańcy nadsańskiego miasta przemierzyli trasę z Bazyliki Archikatedralnej przez ulice: Katedralną, Fredry, Franciszkańską i Kazimierza Wielkiego, by dotrzeć na Rynek, gdzie w drewnianej szopce czekała na nich Święta Rodzina…

 

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego  Świętem Trzech Króli. Wieńczy ona trwające od Wigilii obchody Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

fot_A_Czereba (1).jpeg

 

„Cuda, cuda ogłaszają...” to hasło, które towarzyszyło nam podczas poniedziałkowego świętowania. Doroczne wydarzenie wywodzi się z naszej rodzimej tradycji jasełkowej. Co prawda już od dawien dawna podobne parady organizowane są w różnych zakątkach Europy (np. w Hiszpanii),  ale Trzej Królowie wędrują także po wielu miastach Meksyku i innych miastach świata. Tam, podczas orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki. W Polsce Kacper, Melchior i Baltazar przewodzą barwnemu korowodowi, który zmierza do najważniejszego bohatera świątecznego czasu – nowonarodzonego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

 

 

6 stycznia 2020 roku w Przemyślu monarchom w drodze do bożonarodzeniowej szopki towarzyszyły tysiące mieszkańców miasta. Królowie, pastuszkowie, aniołowie… Wśród nich m.in.: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Arcybiskup Senior Józef Michalik, Proboszcz Parafii Katedralnej ks. prałat Mieczysław Rusin, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wiceprezydent Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Radni Bogusława Nowak, Małgorzata Gazdowicz i Tomasz Leszczyński, były Prezydent Miasta Robert Choma, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu i wielu innych…

 

 

Gdy korowód dotarł do znajdującej się w samym sercu miasta stajenki, oddał pokłon Dzieciątku i odśpiewał kolędy. Jednak nim się to stało, Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Arcybiskupem Seniorem Józefem Michalikiem, przywitali zgromadzonych i złożyli im życzenia na nowy 2020 rok. Dla wszystkich, którzy zgłodnieli Caritas Archidiecezji Przemyskiej przygotował gorący barszcz z pysznymi pasztecikami.

 

fot_A_Czereba (32).jpeg

 

Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Przemyślu były: Radio Fara, Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek". Wydarzenie swoim patronatem objęli JE Arcybiskup Metropolita Przemyski Adam Szal oraz Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-01-2020 08:03
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-01-2020 08:04