17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Żegnamy uczestnika bitwy pod Monte Cassino

mjr_J_Kostiuk.jpeg Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość - w wieku 96 lat zmarł Jerzy Kostiuk, major w stanie spoczynku, uczestnik walk pod Monte Cassino. Urodzony we Lwowie w 1923 roku, deportowany w 1940 roku do Kazachstanu trafił do armii generała Władysława Andersa i przeszedł z nią cały szlak bojowy. Po pobycie w Anglii powrócił do Polski i zamieszkał w naszym mieście - Przemyślu.

Był autorem książki "Czy tak być musiało? Wspomnienia z zesłania do sowieckiego Kazachstanu i służby w 2. Korpusie gen. Władysława Andersa (1939-1947)". Za swoją działalność na polu krzewienia postaw patriotycznych został odznaczony w tym roku medalem Pro Bono Poloniae. Zdjęcia z Jego zbiorów mogliśmy także w tym roku oglądać w przemyskim Archiwum Państwowym na ekspozycji zatytułowanej „Niech lew mieszka w Waszych sercach!” przygotowanej z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Rodzinie i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia i zapewniamy, że jego postać oraz niezwykła historia życia pozostaną na zawsze w naszych sercach.

Wojciech Bakun

Prezydent Miasta

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 23-12-2019 14:57
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 23-12-2019 15:01