22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światło z Betlejem w przemyskich domach

Harcerze z przemyskiego Hufca od lat strzegą w naszym mieście płomienia światełka, które zapalone przez skautów w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem wędruje przed po całej Europie przed Świętami Bożego Narodzenia. Do Przemyśla dotarło ono 19 grudnia i od ognia rozpalonego wspólnie przez Komendanta Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej phm Remigiusza Łuca oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna z Rynku dotarło do naszych domów.

betlejemskie_1.jpeg

Wspólną modlitwę poprowadził Biskup Stanisław Jamrozek święcąc również opłatki, którymi dzielili się zgromadzeni na przekazaniu betlejemskiego światła pokoju przekazując sobie świąteczne życzenia. Wśród nich znaleźli się nie tylko przedstawiciele samorządu, ale także przemyskich służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy miasta.

betlejemskie_7.jpeg

- Sam moment odpalenia światła w Betlejem jest wyjątkowy – dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii światła pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni z niego znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim skarbem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się pragną podzielić się ze wszystkimi. Dzielą się radosną nowiną i krzewią uniwersalne wartości braterstwa i pokoju - przypomniał ideę betlejemskiego światła pokoju phm Remigiusz Łuc w gawędzie skierowanej do uczestników uroczystości na przemyskim Rynku.

betlejemskie_8.jpeg

W tym roku przekazaniu betlejemskiego światła pokoju przyświeca hasło „Światło które daje moc”.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-12-2019 12:17