6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Kupca 2019

8 grudnia 2019 roku zgodnie z tradycją odbyły się obchody Święta Kupca w Krakowie, najstarszej organizacji w Stołecznym Królewskim Mieście. Krakowska Kongregacja Kupiecka swoją historią sięga 1410 roku, kiedy to została założona. W uroczystościach udział wzięła delegacja Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej założonej w 1934 roku przez Franciszka Głowacza - pierwszego prezesa PKK.

 

Uroczystości były celebrowane w wyjątkowo licznym gronie przez swych członków i przyjaciół z bratnich zrzeszeń gospodarczych, a także wspierających biznes parlamentarzystów, urzędników, przedstawicieli uczelni, kultury, sztuki, mediów – nie tylko z grodu Kraka, ale i całej Małopolski.

 

W kościele św. Barbary tradycyjnie odbyła się msza święta z udziałem krakowskiego duchowieństwa i zaproszonych gości. Po mszy wokół świątecznie ozdobionego rynku przemaszerował równie tradycyjny pochód kupiecki, ze sztandarami na czele, w asyście przedstawicieli Bractwa Kurkowego. Sztandar Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej prowadził Chorąży Witold Kuszyk, delegację przemyskich kupców reprezentował Prezes PKK Pan Ryszard Miłoszewski.

Przed południem pochód dotarł na Plac Wszystkich Świętych – w holu Urzędu Miasta Krakowa koncert dała Góralska Dziecięca Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Potem słynna Sala Kupiecka krakowskiego magistratu wypełniła się – dosłownie – po brzegi członkami Kongregacji i jej znamienitymi przyjaciółmi z wszelkich środowisk. Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wygłosił Orędzie Kupieckie AD 2019.

Uroczystości braci kupieckiej, jak każdego roku są połączone z jarmarkiem kupieckim odbywającym się na płycie rynku krakowskiego. Podczas uroczystości w krakowskim Magistracie swoja obecnością zaszczycił przedsiębiorców Prezydent Krakowa Pan Jacek Majchrowski i wielu innych znamienitych gości. W odpowiedzi na zaproszenie Przemyskich Kupców, Prezydenta Przemyśla Pana Wojciecha Bakuna, reprezentował Pan Robert Gawlik, Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych.

Obchody uświetnił znakomity popis wokalny, jak zawsze zjawiskowej królowej operetki Grażyny Brodzińskiej oraz młodego, ale już uznanego przez krytyków i kochanego przez publiczność Jakuba Oczkowskiego. Jak każe zwyczaj, po oficjalnych przemowach odbyło się pasowanie kupieckie nowych członków kongregacji wraz z wręczeniem odznaczeń dla najbardziej zasłużonych kupców.

 

 

 

W mijającym roku za wybitną działalność charytatywną, społeczną i na forum organizacji odznaczenia z Przemyśla otrzymali kupcy:

 

Brązową statuetkę średniowiecznej KOGI

•  Anna SZPAK - Sekretarz Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej

 

Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

•  Aneta BIK - Przemyska Kongregacja Kupiecka

•  Maciej DĘBICKI - Wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej

•  Jacek GROCHOWICZ - Przemyska Kongregacja Kupiecka

 

 

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na tradycyjne śniadanie kupieckie, podczas którego swoje wyroby prezentują najlepsze restauracje i cukiernie w Krakowie. Był to czas do zacieśniania więzi i poszerzania horyzontów. 

 

 

 

Szanowni Państwo!


Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Mam nadzieję, że w domach państwa nie zabraknie świątecznego ciepła i serdecznej atmosfery. A przyszły 2020 rok będzie dla nas wszystkich bardziej łaskawy – Zarząd Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Dębicki

 

 

 

Opublikował: Robert Gawlik | Data publikacji: 17-12-2019 15:06
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 17-12-2019 15:47