15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyskie Orlątka pomagają Orlętom z Afryki. Udowadniają, że hasło „Łączy nas piłka!” nie jest pustym sloganem

Najmłodsi piłkarze z UKS Orlik Przemyśl już nieraz udowodniali, że oprócz ogromnego serca, wkładanego w "walkę" na boisku, nie brakuje im go również wtedy, kiedy należy pomóc innym… I mimo, że na co dzień w klubie się raczej „nie przelewa", Orlęta potrafią (a co najważniejsze – chcą) dzielić się z potrzebującymi.

 

Orlik Przemyśl regularnie wysyła nowy i używany sprzęt sportowy na Ukrainę. Wspiera też rozmaite imprezy charytatywne w kraju i za granicą.

 

orlik logo.jpeg

 

Wszystko zaczęło się ponad dwa lata temu...

11 października 2017 młodzi sportowcy z Przemyśla wraz ze swoim trenerem Henrykiem Łaskarzewskim przekazali piłki swoim przyjaciołom z afrykańskiej Ugandy - wychowankom klubu w District Kampala, w miejscowości Matugga, działającego przy szkole podstawowej prowadzonej przez polską misję franciszkańską. Pomogły one ich małym kolegom w realizowaniu swoich pasji i marzeń. Opiekę nad przyszłymi piłkarzami z Matuggi sprawuje na co dzień o. Adam Klag.

 

- Możliwe, że w niedalekiej przyszłości nasze kluby zagrają razem podczas turnieju w Europie lub Afryce – mówi szef przemyskiego Orlika Henryk Łaskarzewski.

 

afryka2.png

 

W 2019 roku, klub z nadsańskiego grodu przekazał piłki dla dzieci i młodzieży z Burkina Faso. Z tej okazji, pracująca w Gourcy misjonarka świecka Małgorzata Tomaszewska zorganizowała mecz piłkarski między lokalnymi drużynami. Nagrodą dla zwycięskiej ekipy były piłki i szalik UKS Orlik Przemyśl. Drużyny, mimo braku odpowiedniego stroju i sprzętu sportowego dały z siebie wszystko. Zwycięzcą turnieju został team o nazwie FC TABYAM, który otrzymał trofea z Polski. Przy okazji odbył się też chrzest drużyny... Dlaczego? Od tamtej, pamiętnej  niedzieli, triumfatorzy wydarzenia nazywają się FC TABYAM ORLIK!

 

- Chłopcy bardzo dziękowali za prezent od piłkarzy z Polski i zapowiedzieli, że będą walczyć o kolejne piłki – podsumował H. Łaskarzewski.

 

afryka.jpeg

 

- Mając to wszystko na uwadze, UKS Orlik Przemyśl organizuje zbiórkę rzeczową dla dzieci i młodzieży z wspomnianej drużyny z  Burkina Faso i Ugandy. Nie bez znaczenia jest fakt, iż Burkina Faso to jedno z najbiedniejszych państw świata – powiedział trener Łaskarzewski. 

 

- Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć tę drużynę zapraszamy do kontaktu z nami. Najbardziej potrzebne rzeczy to: buty do gry w piłkę, ubrania, nakrycia głowy i piłki. Dzieci wyrastają z butów i ubrań, które często zalegają w naszych domach. Jeżeli stan tych rzeczy jest dobry i jeżeli wyrażacie Państwo taką wolę, to zachęcam do przekazania ich dzieciom z drużyny FC Taybam Orlik w Afryce – dodaje.

 

Wszystkie rzeczy można zostawiać na Orliku przy ul. Dworskiego 98. Organizatorzy akcji proszą o odpowiednie ich zapakowanie i opisanie. W razie pytań zachęcamy do kontaktu: tel. 663 757 661. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane drużynie FC Taybam Orlik w miejscowości Gourcy.

Zbiórka potrwa do końca grudnia 2019 roku. Za wszelką życzliwość i wsparcie z góry dziękujemy.

 

- Przemyski Orlik zaraża pasją do piłki, a nasze Orlątka dzielą się czym mogą i gdzie tylko mogą. Warto pomagać! Pokażmy, że ŁĄCZY NAS PIŁKA! Bez względu na granice, religie i kolor skóry – zaprasza do udziału w akcji trener Orlątek.

 

afryka3.jpeg

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: UKS Orlik Przemyśl

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-12-2019 14:08
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 05-12-2019 14:29