9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

60. "Wieczorne rozmowy o sztuce"

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza 10 grudnia (wtorek, godz. 17.00) na kolejne, sześćdziesiąte już "Wieczorne rozmowy o sztuce", czyli multimedialny wykład o jednym, wybranym aspekcie sztuki, prowadzony przez Grażynę Niezgodę. Tym razem zaprosi ona uczestników do rozmowy pod hasłem "Niejasność tematu. O malarstwie metafizycznym". Wstęp wolny. Projekt realizowany we współpracy z Przemyskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

wieczorne_rozmowy_o_sztuce.jpeg

Niejasność tematu
O malarstwie metafizycznym


Pustka, bezruch, nienaturalny stan zawieszenia, architektura, która nie służy do użytku, symbole nie do odczytania a wszystko to wywołuje w nas uczucie dyskomfortu, niepokoju i wyraźnego oczekiwania. Perspektywa jest złudna, cienie nielogiczne a światło obce. Pozornie obrazy Giorgia de Chirico zawierają narrację i głębokie treści, są więc odmienne od dzieł artystów awangardowych dochodzących do głosu w drugiej dekadzie XX wieku - na przykład fowistów, kubistów czy też futurystów. Jednak po bliższym zbadaniu owe opowieści okazują się pułapką, bo nie przekazują niczego wyrażalnego. Zaczyna się w nas rodzić podejrzenie, że skoro nie działają oczywiste prawa a rzeczy zadowalają się powierzchownym wyglądem to może mamy do czynienia ze światem równoległym? Tym po drugiej stronie lustra lub ze snu? Oglądamy cytaty z naszego europejskiego, kulturowego imaginarium - rzeźby, pomniki, arkady, kolumnady, pociągi ale rzeczy choć znajome grają inne role, no i zupełnie nie wiadomo czy, mimo obecności zegarów, w tym świecie biegnie czas. Niczego nie da się uchwycić ani zrozumieć, znajdujemy się poza znaczeniami.
I na taki wykład zapraszam! O sztuce scuola metaphisica - o Giorgio de Chirico i innych oraz o tym jak wpłynęli na surrealistów - opowiem - Grażyna Niezgoda
 


Grażyna Niezgoda / fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, rzeczoznawczyni Ministra Kultury w specjalizacji: ocena i wycena dzieła sztuki; biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała 22 wystawy indywidualne fotografii. W 2007 roku odbyła się wystawa "Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody". W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". Jej prace prezentowano m.in. w albumach "Sztuka fotografii", "Fotografowie", "Mistrzowie polskiego pejzażu".

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 04-12-2019 09:55
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 04-12-2019 09:55