20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wyjazd uczniów kierunków samochodowych do śląskich firm branży samochodowej Tenneco Automotive i Michael

18 listopada br. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu, kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych, udali się na wycieczkę dydaktyczną do zakładów pracy z branży motoryzacyjnej. Pierwszą, odwiedzoną przez nich firmą była Firma TENNCO Automotive Rybnik. Firma, która od wielu lat współpracuje ze szkołą w zakresie pomocy dydaktycznych, organizacji konkursów motoryzacyjnych oraz umożliwia uczniom zwiedzanie zakładów produkcyjnych zlokalizowanych  w Polsce.  W przyszłości przemyska placówka oświatowa zamierza poszerzyć współpracę o realizację praktyk zawodowych i staży właśnie w Firmie TENNECO – Rybnik dla uczniów kształcących się na kierunkach samochodowych.

 

img-9275a79f42ccbab793b9734501d440a5-v.jpeg

 

Na chwilę obecną istnieje możliwość zatrudnienia na liniach produkcyjnych dla absolwentów CKZiU Nr 1 oraz podjęcia studiów o profilu praktycznym. Studia o profilu praktycznym realizowane są w systemie 6 miesięcy na uczelni i 6 miesięcy w zakładzie produkcyjnym. Po zdobyciu tytułu inżyniera istnieje możliwość podjęcia pracy w biurach konstrukcyjnych TENNCO. Tym razem, w rybnickiej firmie przemyślan przyjmował Kierownik Prototypowni  pan Jacek Galiński,  który przeprowadził prezentację firmy oraz zapoznał uczniów z budową nowoczesnych układów wydechowych. Tenneco Automotive to zakład produkcyjny zajmujący się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją układów wydechowych do takich marek jak BMW, VW, Opel czy Audi. W naszym kraju, podobne zakłady produkcyjne znajdują się w Gliwicach, Stanowicach, Poznaniu oraz Rybniku. Zakład w Rybniku istnieje od 1997 roku i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

 

img-3d45be1a5b6bce7da8e4ad031464d97f-v.jpeg

 

Kolejne swoje kroki, reprezentacja Przemyśla skierowała do Firmy MICHAEL, po której oprowadzał  ich właściciel firmy pan Henryk Michalik. W czasie pobytu  i zwiedzania przedsiębiorstwa, uczniowie oraz opiekunowie mieli  możliwość zapoznania się z następującymi procesami i technologiami:

1.  Projektowanie i konstruowanie urządzeń, oprzyrządowania, części maszyn, wykrojników, sprawdzianów, form itd. za pomocą programów CAD.

2.   Programowanie maszyn sterowanych numerycznie.

3. Jednostkowa obróbka skrawaniem na obrabiarkach CNC, szlifierkach, elektrodrążarkach różnego rodzaju części do maszyn, urządzeń oraz oprzyrządowania dla fabryk z branży motoryzacyjnej i metalowej.

4. Produkcja urządzeń precyzyjnych, sprawdzianów, przyrządów, wykrojników, tłoczników i innych narzędzi do obróbki plastycznej metali. 

5. Seryjna obróbka skrawaniem na maszynach CNC.

6. Procesy obróbki plastycznej metali.

7. Procesy i technologie spawalnicze metodą MIG-MAG, TIG, Mikroplazma.

8. Grawerowanie mechaniczne i laserowe komponentów metalowych.

9. Procesy produkcji części samochodowych z kompozytów węglowych.

10. Procesy wycinania kształtów docelowych części kompozytowych za pomocą robotów. 

11. Procesy lakiernicze.

12. Laboratorium pomiarowe i inżynieria odwrotna. 

 

Po zapoznaniu się z ww. procesami i technologiami wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na obiad, kończący wycieczkę. Przemyślanie dziękują panom Jackowi Galińskiemu i Henrykowi Michalikowi za serdeczne i  gościnne przyjęcie. Wyrazy wdzięczności kierują też do księdza Łukasza Pałackiego oraz Rafała Hajduka i Stanisława Hajduka, którzy pomogli w organizacji wycieczki. Należy wspomnieć, że uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem zwiedzanych firm i poznanych nowoczesnych technologii produkcyjnych. 

 

 

 

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-12-2019 08:38
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-12-2019 08:40