12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Promocja książki o fotografie I wojny światowej Tadeuszu Rożku

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu są organizatorami promocji książki Zenona Harasyma pt. "Tadeusz Rożek - oficer i fotograf". Spotkanie odbędzie się 12 grudnia w gmachu głównym Muzeum, o godz. 17:00w ramach cyklu "Przystanek Historia".

Tadeusz_Rożek_wstęp.jpeg

"Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej" to historia żołnierza-fotografa Tadeusza Rożka (1897–1940), jednego z wielu Polaków, których losy spięte były światowym konfliktem zwanym Wielką Wojną, czasami II Rzeczypospolitej i początkiem II wojny światowej. Jego pasja – fotografia, uprawiana od lat młodzieńczych i towarzysząca mu na frontach I wojny światowej, stała się inspiracją do powstania albumu, poświęconego fotografii wojennej oraz losom Tadeusza Rożka – ofiary zbrodni katyńskiej.

Publikacja składa się z trzech części, z których pierwsza pełni funkcję wprowadzenia do historii fotografii wojennej, kolejna poświęcona jest życiu Tadeusza Rożka, a ostatnia – albumowa – to przegląd fotografii i pocztówek wykonanych przez Rożka. Łącznie zostało zaprezentowanych ponad 250 ilustracji, dziś stanowiących wspomnienie i dokument sprzed blisko 100 lat. Uzupełnieniem ikonografii są kopie dokumentów wojskowych i prywatnych.

Prezentacji towarzyszyć będą prelekcje:

  • dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ - Tadeusz Rożek - żołnierz i fotograf
  • lek Ryszard Kołakowski - Wojna w przekazie fotograficznym
  • Katarzyna Kyc, Zbrodnia katyńska

Tadeusz_Rożek.jpeg

tekst za: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 28-11-2019 11:46