16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mike Greene Band – bluesowe zakończenie Zamkowych Zaduszek

Koncert bluesowy na scenie Zamku Kazimierzowskiego zwieńczył  tegoroczne Zamkowe Zaduszki. Dla melomanów, którzy ukochali muzykę duszy zabrzmiały rytmy rodem z USA, ale w amerykańsko-polskim wykonaniu. Projekt pod nazwą „Mike Greene Band” tworzy trzech bluesmanów: Mike Greene – gitara, wokal, David Price – gitara basowa oraz przemyślanin Przemysław Cioch – perkusja.Twórczość zespołu zawiera w sobie wszelkie odcienie i oblicza amerykańskiej tradycji muzycznej – bluesa, gospel, jazzu i folku. Naturalna charyzma muzyków i silnie emocjonalny stosunek do wykonywanych utworów sprawiły, że koncert kończący Zamkowe Zaduszki miał w sobie niezapomniany element magii. Muzycy pomimo mistrzowskiego opanowania swoich instrumentów, stawiali głównie na uczucia, nieco mniej na utarte schematy i konwencje.

 

Mike Greene (10).jpegLider zespołu Mike Greene od pierwszych taktów wprowadził publiczność w amerykańskie klimaty nie tylko muzyką i śpiewem, ale również obyczajowymi opowiastkami o tamtejszych realiach.

 

Mike Greene (16).jpegW koncercie gościnnie wystąpił uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu - Dobrosław Jabłoński (gitara, instrumenty klawiszowe). Młody, ale doskonały (już) muzyk godnie reprezentował swoje miasto.

 

Mike Greene (17).jpegMike Green - autor piosenek, gra na gitarze, mandolinie, banjo oraz akordeonie. Urodził się w Nowym Jorku na Brooklinie. Jako młody chłopak wsłuchiwał się w dźwięki harlemowskich rozgłośni radiowych. Do dzisiaj w jego pamięci tkwi wspomnienie matki grającej St. Luis Blues na pianinie. Blues zainspirował go do tego stopnia, że postanowił nauczyć się grać na gitarze. Do 1970 roku grywał z różnymi zespołami w Stanach, potem wyemigrował do Europy gdzie zaczęła się prawdziwa kariera muzyczna. We Francji założył zespół Dirty Grits, z którym dał tylko 1993 roku aż 150 koncertów. Potem przyszedł czas na zespół Bulldog Gravy, z dość nowatorskim podejściem do bluesa. Od 2004 do 2007 formacja występowała w całej Europie, między innymi również w Polsce na festiwalu Toruń Blues Meeting. Ale Polskie koneksje Mika na tym się nie kończą, we Francji współpracuje z Tomaszem Dziano tworząc zespół The Imigrants, a w Polsce koncertował między innymi z Leszkiem Cichońskim i Łukaszem Wiśniewskim.

 


DYSKOGRAFIA:
Dirty Grits great! 1995
Mike Greene band southern wind 1997
Mike Greene band black spot 2001
A Talking Tree souls in the rain 2001
Bulldog Gravy big bad blues 2004
Bulldog Gravy nowhere to hide 2010
Immigrants 2012David Price - gitarzysta basowy i kontrabasista. Znany ze współpracy z zespołem afrykańskiego bębniarza - Babatunde Olatunji. David przez kilka lat był managerem sceny na Monterey Jazz Festival. Obecnie zamieszkuje w Polsce. Koncertował i nagrywał z Leszkiem Cichońskim, Wojtkiem Karolakiem i John "Broadway" Tuckerem. David jest też aktorem filmowym, zagrał między innymi w filmie Jerzego Skolimowskiego Essential Killing oraz w filmie Bogowie.Przemek Cioch - perkusista jazzowy i bluesowy. Zaczynał od współpracy z zespołem gitarzysty Marka Napiórkowskiego. Brał udział w wielu festiwalach jazzowych. Między innymi Jazz Nad Odrą, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Głogowskie Spotkania Jazzowe, Kaliski Festiwal Pianistów Jazzowych. Od 1998 roku grał z triem bluesowym Chołody Blues Trio, z którym zagrał na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce. Między innymi Gdynia Blues Festiwal, Blues na Kresach, Rawa Blues, Jesień z Bluesem, Toruń Blues Meeting. Współpracował, ze Sławkiem Wierzcholskim, Magdą Piskorczyk i Tadeuszem Pocieszyńskim. Od wielu lat prowadzi wraz z Wojtek Tramowski swój własny projekt pod nazwą Jazz Friends.

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury  i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-11-2019 11:40
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-11-2019 11:44