Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Miasta walczą o czyste powietrze

Smart City to miasta inteligentne tworzące przestrzeń przyjazną dla swoich mieszkańców, mówimy sporo o technologiach a tak naprawdę wiele miast na Świecie boryka się z problemem czystego powietrza. Inteligentne technologie pozwalają nam na monitorowanie atmosfery w coraz bardziej zaawansowany sposób mierząc coraz dokładniej i dzieląc się danymi pomiarowymi w czasie rzeczywistym nie tylko ze służbami odpowiedzialnymi za stanie na straży ochrony środowiska. Dziś technologia służy także samym mieszkańcom informując ich o stanie jakości powietrza oraz o tym czy atmosfera jest bezpieczna czy lepiej zaniechać długich spacerów w przestrzeni miejskiej.

Brak opisu obrazka
W całym tym procesie walki technologia jest ważnym narzędziem bo wszystko i tak zależy od poziomu naszej świadomości dojrzałości i odpowiedzialności za nas i otoczenie. Miasta w ostatnich latach bardzo mocno postawiły na edukację swoich mieszkańców i ta tendencja się utrzymuje. Niemniej jednak problem smogu nadal jest w wielu miastach na świecie aktualny. Coraz więcej rozumiemy i dojrzewamy mentalnie do tego, że jest to ostatni dzwonek aby ochronić świat, nasze miasto, podwórko przed katastrofą ekologiczną. Duże miasta rozwijają system komunikacji miejskiej i zachęcają mieszkańców do korzystania z niej, pozostawienia swojego samochodu w garażu. Często przekroczenia norm powietrza decydują o wprowadzeniu godzin z darmową komunikacją miejską, a wszystko po to abyśmy wiedzieli, że mamy alternatywę i w połączeniu z edukacją świadomie dbali o środowisko.

Brak opisu obrazka
Jak wspomniałem bycie Smart to również czyste powietrze w miastach i walka o nie z wykorzystaniem inteligentnych technologii. Czujniki powietrza są coraz częściej instalowane, ale wiemy że ten zabieg niczego nie zmienia pełni wyłącznie aspekt edukacyjny, dostarcza danych, ale to właśnie od nas samych zależy co postanowimy, co zrobimy, co zdecydujemy żeby pomóc naszemu miastu być wolniejszym od smogu. Miasto Przemyśl realizowało i realizuje projekty, na bazie których modernizowana jest sieć ciepłownicza w mieście tak aby wyeliminować z domów piece spalinowe i zastępować je ekologicznymi źródłami ciepła. Miasta prześcigają się w pomysłach walcząc o czyste powietrze, jedni kupują drony inni samochody laboratoryjne w wielu miejscowościach straże gminne wspólnie z urzędnikami sprawdzają czym palą mieszkańcy. Jak pokazuje doświadczenie to wciąż za mało, ale jest też nadzieja na to że będzie lepiej – ważne, aby konsekwentnie realizować zaplanowane działania na rzecz walki o czyste powietrze.

Brak opisu obrazka
Zmorą wielu światowych aglomeracji, ale i małych miast i miasteczek są zanieczyszczenia powietrza generowane przez komunikację, samochody, ciężarówki. Wprowadzane są zakazy, wyznaczane są strefy w których możliwe jest poruszanie się pojazdów spalinowych i premiowane jest użytkowanie pojazdów z napędem elektrycznym. Często spotykanym zabiegiem są również strefy płatnego parkowania, których cena za godzinę postoju ma odstraszać kierowców przed wjazdem samochodem do ścisłego centrum. W celu wyeliminowania ruchu kołowego z centrów miast budowane są parkingi na peryferiach, skąd pozostawiając swój pojazd przesiadamy się na transport zbiorowy: metro, autobus, pociąg i w ten sposób dostajemy się do ścisłego centrum miasta. Pierwsze parkingi tego typu nazywane popularnie Park&Ride pojawiły się w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii.

DLACZEGO SMOG?

Brak opisu obrazka
Być może wiecie, że termin SMOG którym posługujemy się również ma swoje w stolicy Wielkiej Brytanii - od angielskich słów: smoke – dym i fog – mgła. W roku 1952 Londyn został zdziesiątkowany właśnie przez smog, dosłownie zdziesiątkowany. Poza zanieczyszczonym powietrzem przyczyniła się do tego ówczesna sytuacja pogodowa, a mianowicie mgła i zimne powietrze. Z uwagi na chłód ludzie palili w piecach, kominkach aby ogrzać swoje domostwa, zanieczyszczeń dostarczały również liczne dymiące fabryki. Wystarczyło dosłownie kilka dni, aby życie straciło kilka tysięcy mieszkańców Londynu, a kolejne kilka tysięcy zmarło w niedługim czasie z powodu chorób układu oddechowego. Wg. wieli źródeł Londyn był pierwszym miastem na świecie, gdzie powstały przepisy regulujące kwestie związane z ochroną powietrza. Dziś również i w Londynie, jak w wielu miastach problemem są zanieczyszczenia generowane przez pojazdy. Władze miejskie postanowiły wyznaczać strefy, w których obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące emisji spalin, a strefa w najbliższych latach ma być sukcesywnie zwiększana.


Przygotował: Rafał Porada
Brak opisu obrazka