22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Klub "Podkarpacie" świętował 25 lat sportowych sukcesów

Podczas wielkiej gali odbywającej się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu 16 listopada br., sportowcy, trenerzy, działacze i przyjaciele świętowali jubileusz 25-lecia istnienia Przemyskiego Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących "Podkarpacie". I jak przystało na taką okazję nie zabrakło gratulacji, wyróżnień, a także odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Sportu.

Jubileusz zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz instytucji i organizacji wspierających na co dzień działalność Klubu, m.in. Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Dyrektor Oddziału PFRON w Rzeszowie Maciej Szymański.

Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących "Podkarpacie" wyrósł w 1994 roku - jego pierwszym i jedynym Prezesem jest Stanisław Sęk, który był także jednym z prowadzących sobotnią galę.

- Jak sam mówi Prezes "klub to moje dziecko" i ma rację, bo od początku działalności, aż do teraz Klub rozwija się jak dziecko. Na początku wiek niemowlęcy, kiedy trzeba było określić ramy działalności i mocno popracować nad jego prawidłowym rozwojem. Następnie wiek przedszkolny i szkolny, kiedy trzeba było wiele się nauczyć, aby zdobyć wiedzę niezbędną do dalszej działalności. A dzisiaj jesteśmy w fazie młodzieńczego wieku, w którym zaczynamy wykorzystywać wcześniej nabytą wiedzę i umiejętności - takie podsumowanie 25 lat mogliśmy usłyszeć podczas referatu przybliżającego historię Klubu.

Od 1999 roku Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących "Podkarpacie" objął zasięgiem działania całe województwo i za zadanie przyjął w swoim statucie organizację i rozwijanie kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, kultury, przeciwdziałanie patologii społecznej, prowadzenie ośrodków wsparcia, szkoleń specjalistycznych, edukacji, turystyki i czynnego wypoczynku poprzez integrację w środowisku osób z niepełnosprawnością wzroku. Od 2004 roku Klub posiada status organizacji pożytku publicznego.

25_lat_sport_3.jpeg

Oprócz działalności w Przemyślu stowarzyszenie prowadzi zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wzroku w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle i Stalowej Woli. Przez te 25 lat Klub rozwija dyscypliny sportowe, które mogą uprawiać osoby z dysfunkcją wzroku. Początkiem były szachy i warcaby stupolowe, a dzisiaj działają sekcje: strzelectwa laserowego, brydża sportowego, kręgli klasycznych i bowlingu, showdownu, wioślarstwa halowego, pływania, nordic walking, narciarstwa, biathlon, kolarstwo na rowerach dwuosobowych. Członkowie Klubu sprawdzają swoje umiejętności w zawodach o randze krajowej i międzynarodowej. Wielu z nich stanęło na podium Mistrzostw Polski, zdobywając tytuły mistrzowskie, są powoływani do kadry narodowej. Do największych sukcesów można zaliczyć Mistrzostwo Świata w strzelectwie pneumatycznym Barbary Matyki w 2017 roku i powtórzenie tego sukcesu w roku 2019 przez Barbarę Moskal oraz start na Paraolimpiadzie w 2018 roku biathlonisty Piotra Garbowskiego. Do sukcesów sportowych doliczyć należy także osiągnięcia w dziedzinie kultury: wystawy malarskie, rękodzieła artystycznego, prezentacje poezji, publikacje książkowe.

25_lat_sport_10].jpeg

Złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi zostały wręczone tym działaczom i trenerom i sportowcom, którzy najbardziej wpłynęli na te osiągnięcia. Wśród przyjaciół Klubu, którzy otrzymali odznakę pamiątkową wybitą z okazji 25-lecia znaleźli się m.in. Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka oraz Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży.

- Z tej szczególnej okazji w imieniu swoim oraz Samorządu Miasta Przemyśla pragnę złożyć serdeczne życzenia oraz wyrazy uznania za wieloletnią aktywną działalność okazywaną przez Państwa codzienne zaangażowanie, które niesie za sobą nadzieję na lepsze jutro. Osoby niewidome często sercem dostrzegają znacznie więcej niż osoby widzące. Mimo niepełnosprawności są ludźmi bardzo radosnymi i życzliwymi. Dzięki swojej wrażliwości i otwarciu potrafią wsłuchać się w potrzeby drugiego człowieka. Często uczymy  się od nich słuchać, rozumieć i być bardziej otwartymi na potrzeby osób niewidomych. Działalność Państwa Klubu udowadnia, że uprawianie sportu jest dostępne dla każdego, wystarczą tylko chęci i oczywiście ciężka praca - to słowa, które znalazły się w liście gratulacyjnym od Prezydenta Wojciecha Bakuna, a odczytanym przez Wiceprezydenta Bogusława Świeżego, obrazujące znaczenie działania Klubu dla naszego miasta i jego społeczności, szczególnie osób niepełnosprawnych.

25_lat_sport_26.jpeg

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 18-11-2019 14:06
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 18-11-2019 14:06