10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Teatr Wierszalin zaczarował przemyską publiczność

Przedostatnia odsłona Zamkowych Zaduszek 2019 na Zamku Kazimierzowskim to trans, słowo, milczenie i wibrująca muzyka czyli spektakl „Dziady – Noc Druga” w wykonaniu aktorów Teatru Wierszalin z Supraśla. Hipnotyzująca opowieść, w której świat Adama Mickiewicza wraca ze zdwojoną siłą. Naprawdę warto było przyjść na zamkowe wzgórze i się weń zanurzyć. Spektakl wciągał w swoją opowieść tak mocno, że po skończeniu spektaklu nie chciało się wstawać z fotela.

 

Dziady (10).jpeg

 

Mickiewiczowski dramat to jeden z koronnych spektakli polskiego teatru. Obfituje w metaforyczne znaki, które przeplatają się w więziennej celi. Przeczytać go – to jedno. Zrozumieć - to drugie. Ale usłyszeć i zobaczyć, to coś jeszcze zupełnie innego. Siła poszczególnych obrazów ukazująca  przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym, wymarzonym była naprawdę ogromna. Sceny w więziennej celi, prześladowania, cierpienia Polaków jako powtórzenie odkupienia Chrystusa - od tych obrazów trudno było oderwać wzrok. Magiczny, metaforyczny seans Teatru Wierszalin z Mickiewiczowskim Konradem w roli głównej na długo pozostanie w pamięci przemyskiej widowni.  

 

Dziady (10).jpeg

 

 

Obsada:


w roli Konrada Rafał Gąsowski
w rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł

Mateusz Krzyżewski - Diabeł
w roli Guślarza Piotr Tomaszuk

 

 

Twórcy: inscenizacja i reżyseria - Piotr Tomaszuk, scenografia - Mateusz Kasprzak, muzyka  - Jacek Hałas, wykonanie partii instrumentalnych - Adrian Jakuć-Łukaszewicz i Piotr Tomaszuk.

 

 Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-11-2019 08:16