1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

(Nie)zakazane piosenki czyli być albo nie być… - Narodowe Święto Niepodległości z finałem na Zamku Kazimierzowskim

Miejskie obchody patriotyczne z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały dwa dni. Jak zwykle składano kwiaty na grobach, śpiewano pieśni patriotyczne, koncelebrowano Mszę Świętą, odbył się przemarsz ulicami miasta, były akcenty turystyczne i sportowe.

 

Nie-zakazane piosenki (6).jpeg


Zwieńczeniem dwóch dni świętowania był spektakl poetycko-muzyczny pt. „(NIE)zakazane piosenki, czyli być albo nie być…” w wykonaniu przemyskich chórów, solistów i instrumentalistów. Widowisko, na które przybyła przeogromna liczba widzów wyreżyserował aktor teatralny i filmowy, wykładowca kultury żywego słowa Jerzy Łazewski, zaprzyjaźniony z przemyską młodzieżą. Dyrektorem Artystycznym tego przedsięwzięcia był nauczyciel muzyki, chórmistrz, laureat licznych przeglądów i festiwali Piotr Szelążek. Organizatorami spektaklu byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

Nie-zakazane piosenki (20).jpeg

Spektakl rozpoczął się o  godz.18.07 siedmiokrotnym uderzeniem w gong, który wprowadził zgromadzoną publiczność w świat teatru, poezji, muzyki i cieni. Dynamika wydarzeń przedstawianych na scenie nie pozwalała publiczności na choćby chwilę dekoncentracji, co budowało napięcie dające się odczuć nawet za sceną. Widzowie mogli przeżyć chwile smutku, radości, nostalgii. Śpiewane przez solistów (Karolinę Kozioł, Amelię Ozibko, Katarzynę Marmurę, Kacpra Batora i Piotra Szelążka; w aranżacji i przy akompaniamencie Dobrosława Jabłońskiego, Tomasza Chmiela oraz Emilii Tomaszewskiej) piosenki wywoływały wzruszenie i uśmiech. Program uświetniły również przemyskie chóry prowadzone przez Joannę Gibałę- Szelążek, Piotra Szelążka oraz tancerze: Elżbieta Szelążek i Hubert Rajek.

Kodę spektaklu stanowił wiersz Adama Mickiewicza pt. „Dobranoc.” Gdy po ostatnim słowie „Dobranoc” i przekazaniu  biało-czerwonej flagi  młodszemu pokoleniu opadła kurtyna, zdawało się że słychać pytania dobiegające z sali: to już? naprawdę? koniec?

W przedstawieniu „(NIE)zakazane piosenki czyli być albo nie być…” wykorzystano teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Jarosława Iwaszkiewicza. Całości dopełniły utwory polskich kompozytorów muzyki poważnej oraz zespołów rozrywkowych. Jednym z pierwszych „elementów” inscenizacji był oczywiście Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Tomasz Beliński, Piotr Szelążek
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 13-11-2019 14:43
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 18-11-2019 12:44