12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Powrót Norwida" w przemyskim Muzeum

Zapraszamy na wspaniały spektakl podarowany Przemyślowi przez reżysera Tomasza Żaka pt. "Powrót Norwida" w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Spektakl odbędzie się 16 listopada 2019 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przy Pl. Berka Joselewicza 1. Wstęp bezpłatny.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury (2016r.) Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2019r.)

Ja wam powiem, co jest sztukmistrz w Polsce (…) Oto macie horoskopy: (…) Jeżeli mu polecą stawiać pomnik – to na miejscu, gdzie bomby padać mają – jeżeli fresk, to na ścianach, które łuna ozłoci, i rozryją kartacze nieprzyjaciół…

Cyprian Kamil Norwid

„Powrót Norwida” to zaskakująca opowieść o starym umierającym człowieku, odnalezionym w jakimś miejskim zaułku. Wszystko wskazuje, że utracił pamięć, choć po pewnym czasie opiekujący się nim odkrywają, że nazywa się Norwid – Cyprian Norwid. Ale przecież ten Norwid umarł w jakimś przytułku w Paryżu w roku 1883? Ten dziwny człowiek żyje jednak dzisiaj, a policja zajmuje się ustaleniem jego tożsamości…

„Powrót Norwida” to wyprawa w świat prawdziwie romantyczny i polski, gdzie miłość znaczy miłość, a honor wyklucza zdradę. Umieszczony w hospicjum człowiek pamięta wszystko, a siła jego wspomnień jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość. To trochę tak, jakby z namalowanego obrazu schodzili do nas żywi ludzie, by potem zabrać nas ze sobą na drugą stronę.

Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń głupotą rządzących czy okupacjami, brakiem wolności, ale także zwykłą biedą. W ten sposób wciąż jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów. I kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, bywa, że ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi, bo on nie ma nawet swego grobu.

powrót Norwida.jpeg

tekst za: www.nieteraz.pl/realizacje-page/powrot-norwida/

publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 13-11-2019 10:10