14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

25 lat Dorocznego Spotkania Poetów

24 października br. Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprosiło poetów i miłośników poezji na Doroczne Spotkanie Poetów. W tym roku impreza obchodziła piękny jubileusz, zorganizowano ją po raz dwudziesty piąty.

Początek „Dorocznego Spotkania Poetów” sięga roku 1994. Wtedy to, w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, odbyło się pierwsze „Spotkanie z poezją ludową”, zainicjowane przez Krystynę Trojanowską – ówczesnego instruktora Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Atmosfera Spotkań spodobała się tak bardzo jej uczestnikom, że z roku na rok przybywało ich zwolenników. Dlatego też  od 1997 r. postanowiono  zorganizować  oddzielną imprezę,   pod nazwą Doroczne Spotkanie Poetów. Dzięki temu, że Spotkania przebiegają w niezobowiązującej, luźnej formie, bez presji związanej z rywalizacją, bez oceniania i narzucania form, gdzie wiek ani dorobek literacki uczestników nie mają znaczenia, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem.  Dla ludzi pióra jest to autentyczne, wielkie poetyckie święto. W tym roku ponownie padł  rekord  frekwencji, bowiem na spotkanie zgłosiło się dziewięćdziesięciu czterech poetów z różnych, czasem bardzo odległych stron Podkarpacia.

Wspólne zdjęcie poetów zdj Paweł Kasjan IMG_8778.jpeg

Jubileuszową uroczystość zorganizowano w sali widowiskowej CK. W tym roku spotkanie miało wyjątkową oprawę. Poeci mieli bowiem okazję wysłuchać  swoich wierszy w interpretacji aktorów Teatru „Fredreum”: Krystyny Maresch-Knapek, Pawła Ślimaka, Beaty Bartkowiak, Tadeusza Szczerbatego, Jadwigi Kuczyńskiej, Marcina Orłosia, Ewy Orłoś i Konrada Rodzenia. Podczas ich występu na ekranie kinowym prezentowano sylwetki uczestników spotkania.

Aktorzy Tatru Fredreum zdj Łukasz Kisielica IMG_8700.jpeg

Nie zabrakło też znakomitej muzyki w wykonaniu  przemyskiego zespołu AGAPE działającego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu, który zaprezentował się w następującym składzie:  Adam Hajduk (gitara klasyczna), Janusz Retmajer (gitara klasyczna), Justyna Szeler (śpiew).

Na pamiątkę spotkania wszyscy przybyli  goście otrzymali z rąk z-cy Dyrektora CK Janusza Zapotockiego „pachnące jeszcze drukiem” almanachy poetyckie pod redakcją Marii Jolanty Nowak z CK, zawierające wiersze podkarpackich poetów. Wiele ciepłych słów usłyszeli oni także od prowadzącej imprezę Agaty Hemon, kierownika Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK, która dziękowała im za to, że zechcieli podzielić się swoją twórczością i obdarować słuchaczy swoją wrażliwością oraz zupełnie niezwykłym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

Wspólne zdjęcie poetów zdj Paweł Kasjan IMG_8390.jpeg

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili uczestników na spotkanie klubowe podczas którego były wspólne zdjęcia, nie zabrakło także wielu miłych chwil na rozmowy, odnowienie starych znajomości, a także nawiązanie nowych – a wszystko to w duchu wszechobecnych muz poezji…

Tomiki poezji zdj Łukasz Kisielica IMG_8395.jpeg

tekst: Maria Jolanta Nowak Centrum Kulturalne w Przemyślu

zdjęcia: Paweł Kasja, Łukasz Kisielica

publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 06-11-2019 15:30
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 07-11-2019 08:10