13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Dziady – Noc Druga” supraskiego teatru Wierszalin na deskach przemyskiego Zamku – ZAPRASZAMY!

„Zamkowe Zaduszki” trwają. Przed nami kolejna duchowa uczta w ramach corocznego, listopadowego cyklu organizowanego przez PCKiN Zamek.  „Dziady – Noc Druga” –spektakl teatralny na podstawie III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza wystawiony zostanie na deskach przemyskiego Zamku w piątek, 15 listopada aż dwukrotnie – o godzinie 11 oraz 18. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 

15 11 2019 bannerek DZIADY Noc Druga.jpeg


► 15 listopada br. - sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego - bilety w cenie 30 zł do nabycia  w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13 (tel. 16 675 01 82) oraz bezpośrednio przed spektaklem na Zamku Kazimierzowskim.

 

Dziady cz. II Teatr Wierszalin gł.jpeg

 

Teatr Wierszalin

w ramach projektu

„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

przedstawia spektakl

„Dziady – Noc Druga”

 

Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. 
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy". 

Piotr Tomaszuk

„Dziady - Noc Druga” - spektakl na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza.

 

Obsada

W roli Konrada Rafał Gąsowski

W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł

Mateusz Krzyżewski - Diabeł

W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Twórcy:

Inscenizacja i reżyseria

Piotr Tomaszuk

 

Scenografia

Mateusz Kasprzak

 

Muzyka

Jacek Hałas

 

Wykonanie partii instrumentalnych

Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Piotr Tomaszuk

 

Recenzje:

 

Ewa Bąk
Blog Okiem widza

Spektakl DZIADY-NOC DRUGA Teatru WIERSZALIN to seans magiczny, metafizyczny. Czysta poezja. Metafora. Przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym, wymarzonym. 

 

Monika Żmijewska
Gazeta Wyborcza

Trans, słowo, milczenie. I fantastyczna wibrująca muzyka. Piotr Tomaszuk ze swoją ekipą zbudował hipnotyzującą opowieść, w której świat Mickiewicza wraca ze zdwojoną siłą. Warto się weń zanurzyć (…).

 

15 11 2019 plakat DZADY Noc Druga.jpeg

 

O projekcie

„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

 

 

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

 

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

 

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

 

 

 

Publikacja: Agata Czereba

 

Zamkowe Zaduszki 2019 w PCKiN ZAMEK.jpeg

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-11-2019 15:07
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-11-2019 15:16