Gdyby Fryderyk był skrzypkiem… „Chopin na strunach” w Centrum Kulturalnym – ZAPRASZAMY!

W imieniu Centrum Kulturalnego w Przemyślu zapraszamy Państwa w piątek, 22 listopada o godzinie 19.00 na koncert „Chopin on Strings”. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu CK JAZZ. 

 

Troje znakomitych muzyków, skrzypek jazzowy Maciej Strzelczyk, klasyczny gitarzysta Romuald Erenc oraz kontrabasista jazzowy Piotr Rodowicz, stworzyli przepiękny projekt zatytułowany: „CHOPIN NA STRUNACH”.

 

Chopin on strings.jpeg

 

Zawsze nurtowała ich myśl, co mogłoby się wydarzyć w muzyce, gdyby Fryderyk Chopin był skrzypkiem, gitarzystą lub kontrabasistą. Wszystkie utwory tego projektu, zostały tak zaaranżowane, jakby to właśnie te instrumenty miały odgrywać decydującą rolę w muzyce Fryderyka Chopina. W programie, oprócz wyeksponowania oryginalnych tematów, dochodzi jeszcze aspekt improwizacji, który jest bardzo bliski muzykom. Jest to więc bardzo ciekawa propozycja dla melomanów kochających muzykę Chopina, którzy są otwarci na wszystko, co świeże, twórcze i może się pojawić we współczesnej sztuce.

 

- piątek - 22 listopada br. - sala widowiskowa CK w Przemyślu -  godzina 19.00 -
 

 

 

Tego wieczoru wystąpią dla Państwa:

 

Maciej Strzelczyk (skrzypce) od wielu lat zaliczany jest do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Zdobył wiele nagród m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Zb. Sejferta w Szczecinie, pierwszą nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii.

Współpracował z takimi muzykami: M. Bliziński, K. Jonkisz, S.Kulpowicz,W. Nahorny, Z. Namysłowski, T. Stańko, A. Jagodziński, J. Szrom ,E.Bem, J.Śmietana. Koncertował m.in. z Irwing Lee III Jr., P. Caterine, P. Blanchard, Michael Stewart, Frank Parker, Victor Bailey. 6 krotnie magazyn Jazz Forum w ankiecie Jazz Top ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. 2 razy nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: MUSIC FOR M i JOBIM. Brał udział w ponad 50 projektach muzycznych.

 

chopin.jpeg

 

Romulad Erenc (gitara klasyczna) ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary. Studia podyplomowe w Bundesakademie fur Musikalische Jugendbildung w Trossingen (Niemcy). Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Utworzył duet Entr Acte z flecistką Filharmonii Łódzkiej, Urszulą Urbaniak. Współpracował też z wieloma innymi filharmoniami w kraju. Romuald Erenc jest adiunktem na Wydziale Padagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Publikuje artykuły w “Świat Gitary klasycznej i akustycznej”. Jest autorem licznych aranżacji i opracowań na gitarę i zespoły kameralne, które publikowane są w duńskim wydawnictwie Bergmann Edition.

 

Nagrania:
Entr Acte płyta z muzyką Ravela, Villi-Lobosa, Domeniconiego, a z poszerzonym zespołem Entr Acte Ensemble z muzyką Schuberta i Matiegki, płyta z kolędami polskimi, muzyka na chór i gitarę, wydawnictwo Acte-Preable, projekt Cyprian Bazylik – dzieła wszystkie , trzy nominacje do nagrody Fryderyki. Muzyka Renesansu w opracowaniu na gitarę klasyczną.

Jest kierownikiem artystycznym festiwalu “Muzyka w dawnym Sieradzu”. Brał udział w międzynarodowym projekcie Esfahan. Projekt ten to znajdowanie wspólnych korzeni w muzyce europejskiej oraz innych egzotycznych kulturach.

 

chopin.jpeg

 

Piotr Rodowicz (kontrabas) ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie, wydział instrumentalny w Berklee College Of Music w Bostonie i Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzowym. Współpracował m.in. z: Josh Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker Big Band, Jeoff Kiesser, a w Polsce grał m.in. z takimi muzykami jak: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak,  Kazimierz Jonkisz, Adam Kawończyk, Janusz Skowron, Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin, Maciej Strzelczyk, Tomasz Filipczak, Artur Dutkiewicz.

W 1992 współzałożył z Henrykiem Majewskim Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą.

Nagrania CD m.in.:
1995 Kwartet Mingus Mingus, z Kazimierzem Jonkiszem,
1996 Kwartet Tribute To Th. Monk, z Krzysztofem Herdzinem,
1997 Przyjaciele – PROROK – Khalil Gibran,
1998 Grappelling Trio, z Maciejem Strzelczykiem,
1999 Live in Rabarbar, The World String Trio z Maciejem Strzelczykiem,
2000 Live in Kiev, z Maciejem Strzelczykiem,
2002 Przyjaciele – Jan Paweł II – Inspiracje, z Tomaszem Filipczakiem,
2007 Przyjaciele „Seweryn Krajewski Smooth Jazz, z Tomaszem Filipczakiem,
2009 Ewa Cybulska Jazz Quartet– Music from my heart,
2011 Patrycja Piekutowska classic quintet – My journey.

 

chopin_on_strings_plakat_2019_b.jpeg

 

Publikacja: Agata Czereba

Opublikował(a):  Data publikacji: 05-11-2019 15:12 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 05-11-2019 15:14

Na skróty