16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Za nami „Raj” - koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego

Zamkowe Zaduszki w pełni...


Trzeci z kolei tegoroczny wieczór w ramach cyklu „Zamkowe Zaduszki” poświęcony był artystom, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w annałach „zaangażowanej” polskiej kultury: Jackowi Kaczmarskiemu, Przemysławowi Gintrowskiemu i Zbigniewowi Łapińskiemu.   

 

Raj (8).jpeg„RAJ” (premiera 1980 r.) to wspólne przedsięwzięcie wspomnianego tria. W pierwotnym zamyśle miał być widowiskiem słowno-muzyczno-wizualnym opartym na wątkach zaczerpniętych z Biblii. Doczekał się jedynie kilkakrotnego wykonania w pełnej formie. Składa się z siedemnastu utworów (w tym z trzech będących muzycznymi adaptacjami wierszy Zbigniewa Herberta: „Sprawozdanie z raju”, „Przesłuchanie anioła” oraz „U wrót doliny”), opartych na motywach zaczerpniętych ze Starego i Nowego Testamentu. Ułożone zostały w ciąg wydarzeń: od aktu stworzenia, poprzez wypędzenie nieposłusznych, ich zmagania z Bogiem, niedoskonałością czy prozaicznością świata, na Apokalipsie kończąc. Podejmowane wątki biblijne, poddane reinterpretacji lub transpozycji, zyskują w „RAJU” wymiar uniwersalny, stają się – jak pisze Stanisław Stabro – „symbolami ludzkiego doświadczenia”.

 

Raj (12).jpeg


Na zamkowej scenie z programem „RAJ” wystąpili dwaj znakomici muzycy z Kwartetu ProForma: Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (fortepian, śpiew). Artyści przedstawili wersję muzyczną tego widowiska. Kolejne utwory wykonywane były bez przerwy, tak jak w formie bardziej scenicznie rozbudowanej. Jak się można było spodziewać, przemyska widownia w znakomity sposób przyjęła ten występ i nie dała szybko zejść ze sceny temu duetowi. Poza siedemnastoma utworami tworzącymi „RAJ” wykonanych zostało jeszcze kilka innych. Ostatnim były kultowe „Mury” Jacka Kaczmarskiego. 

 

 Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-11-2019 11:40