14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyśl – Teksas: udana współpraca szkół

      Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma spotkał się 16 lipca br. z Dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 15 Mirosławem Barem oraz Panią Małgorzatą Kochan koordynującą współpracę przemyskiej Szkoły Podstawowej Nr 15 z Lakeland Academy ze Stanów Zjednoczonych (Teksas). Była to okazja do oficjalnego wręczenia Dyrektorowi Mirosławowi Barowi listów gratulacyjnych wystosowanych przez Konsula Generalnego RP w Los Angeles Krystynę Tokarską – Biernacik oraz Prezydenta Polish America Foundation of Texas Mayę Monroe - za tę właśnie, wzorowo rozwijaną współpracę.

      Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu współpracuje ze szkołą Lakeland Academy ze Stanów Zjednoczonych od 2004 roku. Wspólne działania polegają na wymianie prac plastycznych, poglądów i doświadczeń uczniów z obu szkół. Podopieczni realizują konkretny projekt, malując prace na określony temat. Pierwszy brzmiał: „Mój bohater”. Tematyka prac jest dostosowana do potrzeb i oczekiwań uczniów tak, by mogli oni uzupełnić swoją wiedzę na temat kultury i życia społeczeństwa Teksasu i Polski. W styczniu 2006 roku odbyło się uroczyste otwarcie drugiej wystawy prac plastycznych pod tytułem „Miejsca, w których żyjemy”. Natomiast w styczniu 2007 r. w naszej szkole miała miejsce wystawa pt. „Przyroda wokół nas”. Opiekunem uczniów przy tym projekcie była ucząca na co dzień plastyki w SP Nr 15 Małgorzata Tęczyńska – Podulka. Uczniowie, przez swoje prace, pokazali teksańskim przyjaciołom to, co najciekawsze w naszym regionie. Celem organizowania tych pokazów jest umożliwienie naszym zdolnym uczniom wszechstronnej realizacji. Celem jest również kreowanie u podopiecznych postaw otwartych na inne kraje, kultury, na cały świat.


      Efektem współpracy jest nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innego kraju, promocja Polski w rodzinnym środowisku uczniów z zagranicy, ukazanie młodym ludziom pożytków z przyjaznych relacji między państwami oraz praktyczne ukazywanie uczniom zalet wielokulturowości i tolerancji. Praca naszego ucznia została również wyeksponowana w holu ambasady w Nowym Jorku, która jednocześnie stała się jej właścicielem. Wiele dzieł plastycznych zostało też wystawionych w Dallas, w stanie Teksas, na aukcję i kilka z nich sprzedano, a uzyskane pieniądze przeznaczone będą na rozwój zainteresowań twórczych uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu. Taka działalność sprzyja likwidowaniu stereotypów na temat określonych grup narodowościowych. Uczniowie mają także okazję dokładnie poznać dorobek kulturowy i gospodarczy różnych społeczeństw. Wierzymy, że zapoczątkowane na tym etapie nauki zachowania, będą towarzyszyć im w dalszym życiu.
Wkrótce w ramach współpracy będzie realizowany nowy projekt, tym razem związany z fotografią.

 źródło: Mirosław Bar 

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu

dodał: Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGWystawa prac przemyskich uczniów w Teksasie. Od lewej stoją: Maya Monroe, Burmistrz Rockwall Bill Cecil, Małgorzata Kochan z córką Madzią (82,81KB)

JPGMałgorzata Kochan i Mirosław Bar (84,26KB)

JPGWręczenie listów gratulacyjnych (73,55KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 18-07-2007 16:00
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38