16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Gwiazda Przemyśla trafiła do Odrzykonia

Odrzykoń stał się kolejnym miejscem w Polsce, do którego trafiła replika "Gwiazdy Przemyśla". Trafiła ona na tablicę pamiątkową poświęconą ks. pułkownikowi Józefowi Panasiowi na grobowcu rodziny Szarków na cmentarzu parafialnym w rodzinnej miejscowości księdza, żołnierza, patrioty ”chorego na Polskę”.

Przypomnijmy, że tym zaszczytnym wyróżnieniem honorowani byli uczestnicy walk o oswobodzenie Przemyśla od 1 listopada 1918 do 16 maja 1919. O tych postaciach z naszej historii przypomina Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. To jego członkowie byli inicjatorami wystawy plenerowej opowiadającej o wyróżnionych "Gwiazdą Przemyśla", którą mogliśmy podziwiać kilka miesięcy temu. Ostatnią akcją TPPiR jest honorowanie nagrobków i innych miejsc upamiętnienia odznaczonych repliką odznaki. 

Ks. płk Józef Panaś był kapelanem, superiorem polowym Legionów Polskich, działaczem ludowym okresu międzywojennego, publicystą, kronikarzem i społecznikiem. Został zamordowany wiosną 1940 r. we Lwowie przez NKWD. Jego postać przywraca do pamięci także Stowarzyszenie Odrzykoniaków, które było organizatorem  uroczystości odbywającej się w niedzielę, 20 października.

- Przez ostatnie lata staraliśmy się przybliżyć postać tego kapłana i kapelana wojskowego mieszkańcom Odrzykonia i okolic. W listopadzie 2017 r. obchodziliśmy uroczyście 130. rocznicę urodzin ks. Panasia i ogłosiliśmy rok jego imieniem. (...)Staraliśmy się przekazać pamięć o tym wielkim Odrzykoniaku młodemu pokoleniu. Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości odsłoniliśmy tablicę poświęconą ks. Józefowi Panasiowi na ścianie budynku Muzeum Wsi w Odrzykoniu. Chociaż ciągle ubolewamy, że nie jest to postać powszechnie znana i pomijana w historiografii, z radością przyjęliśmy wiadomość, że ksiądz jest upamiętniany nie tylko w Odrzykoniu, ale i w Przemyślu, gdzie na cmentarzu wojskowym odsłonięty został obelisk poświęcony naszemu rodakowi - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Barbara Guzek.

Uroczystość uhonorowania repliką odzanczenia symbolicznej tablicy poświęconej księdzu Józefowi Panasiowi rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Odrzykoniu koncelebrowaną przez ks. prałata Stanisława Czenczka z Przemyśla i proboszcza parafii odrzykońskiej, ks. Krzysztofa Pietrasza. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicą pamiątkową poświęconą ks. Panasiowi.

1c.jpeg
Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Odrzykoniu przy grobowcu rodziny Szarków. Grobowiec jest jednocześnie grobem symbolicznym ks. pułkownika Józefa Panasia oraz kapitana Józefa Bardzika, kuzyna ks. Panasia. Na tablica pamiątkowej ufundowanej przez rodzinę Szarków, została przymocowana replika Gwiazdy Przemyśla.

1j.jpeg
Bogusława Pieczyńska, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu podkreśliła, że w momencie, kiedy cała Polska cieszyła się z odzyskania niepodległości, w Przemyślu rozpoczęła się potężna wojna bratobójcza polsko-ukraińska. - Gdyby nie ks. Panaś, Przemyśl nie utrzymałby lewostronnej części do czasu przybycia odsieczy z Krakowa. Miał w Przemyślu duże oparcie głównie w młodzieży, nazywanej u nas Orlętami Przemyskimi - stwierdziła B. Pieczyńska.
W trakcie spotkania w Domu Kultury w Odrzykoniu odbyła się prezentacja książki "Ks. płk Józef Panaś. Kapelan, żołnierz, ludowiec i polityk". Została wydana przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków i Stowarzyszenie Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania.

1n.jpeg

Kilkunastoosobowa delegacja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu przywiozła do Odrzykonia także okolicznościowy tort. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry z Odrzykonia oraz miejscowej jednostki OSP a także orkiestra dęta OSP z Odrzykonia pod batutą Edwarda Cymermana.

 

 

tekst: za terazKrosno.pl

zdjęcia: Stowarzyszenie Odrzykoniaków

publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 23-10-2019 14:14