22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mija 35 lat od śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" był organizatorem uroczystości, które odbyły się w kościele pw. Świętej Trójcy 19 października. W tym dniu związkowcy powitali Obraz Matki Bożej Solidarności Robotników, a także oddali hołd kapelanowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy - bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Dokładnie w tym dniu minęła 35. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Po mszy świętej i modlitwie za Ojczyznę, uczestnicy jak co roku zebrali się przy tablicy znajdującej się w murze klasztornym, a upamiętniającą ks. Jerzego. Wiązanki kwiatów złożyli m.in. Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska Szymon Wawrzyszko, a w imieniu samorządu Miasta Przemyśla Danuta Wiech Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM.

w_wolczyk_św_Trójca_2.jpeg

 

Historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności

W 1984 r. artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany “Matką Boską Robotników Solidarności”.
Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy.

św_Trójca_5.jpeg

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcie: Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność"

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 21-10-2019 14:20
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 21-10-2019 14:21