19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Jakby co, kieby co, kany co, abo co- to my som!"

Tegoroczne Święto Batalionowe, czyli najważniejsza uroczystość 5 batalionu strzelców podhalańskich, którego siedziba mieści się w Przemyślu, odbyło się po raz pierwszy w niesamowitej scenerii Zamku w Krasiczynie. Dziedziniec "perły polskiego renesansu" był 18 października świadkiem wojskowej ceremonii i kultywowania pięknych tradycji podhalańczyków.

5_batalion_0.jpeg

Święto Batalionowe rozpoczęła dzień wcześniej Msza Święta w Kościele garnizonowym przy ul. J. Słowackiego, odprawiona w intencji żołnierzy i pracowników 5 bsp. Uroczystość w Krasiczynie była okazją do odczytania rozkazów okolicznościowych i wręczenia wyróżnień. Dowódca jednostki ppłk Marcin Zalewski podziękował w ten sposób m.in. samorządowcom Ziemi Przemyskiej za kolejny rok współpracy. W gronie tak wyróżnionych znalazł się Prezydent Miasta Wojciech Bakun. Coroczną tradycją jest także wyróżnienie najlepszych żołnierzy przez włodarza miasta - w tym roku z jego rąk otrzymało je trzech podhalańczyków.

Składając gratulacje z okazji Święta Batalionowego Prezydent Wojciech Bakun przypomniał o historii 5 bsp i dniu obecnym jednostki:

- Święto 5 batalionu strzelców podhalańskich skłania do refleksji nad historią, tradycją i wartościami wojsk podhalańskich, które kultywujecie w Przemyskim Garnizonie. Dzień ten przypomina Wam o poległych kolegach w misjach poza granicami kraju a także o twórcy polskich górskich formacji wojskowych Waszym patronie gen. bryg. Andrzeju Galicy.

5_batalion_4.jpeg

Uroczyste wydarzenie zakończyła defilada i występ zespołu działającego przy jednostce.

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Janusz Łukasiewicz i 5 bsp

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 21-10-2019 13:54
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 21-10-2019 13:55