Nowy mural w Muzeum Historii Miasta

18 października zakończył się projekt "Przemyśl to z Marianem" realizowany przez Stowarzyszenie Kreatywna Pozytywka razem z uczniami przemyskich szkół średnich w ramach programu Bardzo Młoda Kultura - podkarpackie 2019-2021 i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Zwieńczeniem projektu był finał, który odbył się na ulicach Przemyśla i w Muzeum Historii Miasta, a efekt może oglądać każdy mieszkaniec i turysta odwiedzający podcienia kamienicy Brzykowskiej będącej siedzibą Muzeum. To tam można zobaczyć mural wykonany metodą mozaiki ceramicznej przez Stowarzyszenie Kreatywna Pozytywka razem z młodzieżą.

Zanim jednak uroczyście odsłonięto ten niezwykły mural, młodzież zmierzyła się z zadaniami przygotowanymi do gry miejskiej, w której wzięły udział drużyny z przemyskich i podprzemyskich szkół, a zorganizował ją przemyski Teatr SAN. Tytuł projektu "Przemyśl to z Marianem" jest podpowiedzią czego dotyczyły zadania, a więc faktów związanych z Marianem Strońskim, a także z innymi wybitnymi postaciami z historii naszego miasta, m.in. Henrykiem Jordanem. Kapitanowie drużyn, które popisały się największą wiedzą  dostąpili zaszczytu odsłonięcia tego niezwykłego muralu, tak bardzo związanego z wybitnym przemyskim malarzem. Zobaczycie na nim odtworzony metodą mozaiki ceramicznej znany obraz Mariana Strońskiego "Dziewczyna z okolic Dubiecka".

fot_W_Wolczyk_mural_18.jpeg

Gratulacje młodzieży i podziękowania za poznawanie historii Przemyśla złożył Janusz Czarski Dyrektor Centrum Kulturalnego, instytucji, która już po raz drugi jest operatorem programu Bardzo Młoda Kultura. Prezydent Wojciech Bakun podkreślił aktywność młodzieży i jej wkład w rozwój kultury w naszym mieście. Dla Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej powstanie muralu było podwójnie szczególnym wydarzeniem - dzień wcześniej w Paryżu w Bibliotece Polskiej otwarta została wystawa "Dziedzictwo. Malarstwo Mariana Strońskiego i Grażyny Gawrońskiej-Kasse". Prezentuje ona paryskiej publiczności twórczość Dziadka i Wnuczki, Mariana Strońskiego (1892 – 1977), wybitnego przemyskiego artysty i Grażyny Gawrońskiej-Kasse, od lat mieszkającej w Paryżu marszandki i malarki. Wystawa, to dialog pokoleń i spotkanie z historią. Pokazywane na wystawie obrazy Mariana Strońskiego w większości pochodzą ze zbiorów przemyskiego muzeum.

 

Zakończenie projektu "Przemyśl to z Marianem" to także towarzyszący finałowi koncert Kacpra Batora i uroczyste otwarcie wystawy kafli ceramicznych stworzonych przez młodzież biorącą udział w warsztatach, a inspiracją do ozdobienia kafli była wystawa dzieł Mariana Strońskiego. Można je podziwiać w holu Muzeum.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 20-10-2019 17:34 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 20-10-2019 17:38

Na skróty