0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza” - sympozjum międzynarodowe – ZAPROSZENIE

W dniach 23-25 października 2019 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się sympozjum międzynarodowe „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”.

 

mnzp 3 zaproszenie gł..jpeg

 

Idea sympozjum powstała podczas wyjazdów plenerowych, podczas których muzealnicy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wykonywali fotografie do wystawy, która miała pokazywać drewniane cerkwie z Polski, Ukrainy i Rumunii wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Owocne wyjazdy w kierunku Roztocza – do Radruża i Chotyńca, a także w Bieszczady – do Turzańska, Smolnika i parku miniatur cerkiewnych w Myczkowcach sprawiły, że niebawem zrodziła się myśl zorganizowania międzynarodowego sympozjum poświęconego drewnianym cerkwiom obszaru Karpat, a także wschodniego pogranicza. Dzięki temu w istniejący krąg tematyczny zostały włączone również drewniane cerkwie ze Słowacji i Białorusi.

 

Pomysł realizowany w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej został zauważony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest instytucją ekspercką m.in. w dziedzinie architektury drewnianej. Dlatego wyróżnieniem dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej było objęcie sympozjum Patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które zapowiedziało także przywiezienie do Przemyśla swoich cenionych wydawnictw oraz wystawy o drewnianych cerkwiach z regionu Karpat, wpisanych w 2013 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Głównym celem zaproszenia specjalistów, historyków sztuki, historyków, konserwatorów, architektów, a także duchownych, z wielu krajów w których znajdują się zabytkowe drewniane cerkwie, było mocne przekonanie o potrzebie umożliwienia wspólnego spotkania, podczas którego eksperci z różnych krajów będą mogli dzielić się swoją wiedzą, wynikami badań i doświadczeniem.

 

Na zaproszenie odpowiedziało wielu wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy – Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Rumunii. Dzięki temu program konferencji stał się bogaty i zapowiada duże wydarzenie. Konferencja naukowa odbędzie się 24 października br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a podczas sympozjum trwającego od 23 do 25 października, uczestnicy będą mieli wiele okazji do wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych, cennych kontaktów. Lista uczestników i program wskazują też, jak bardzo była potrzebna organizacja takiej konferencji. W ostatnich latach temat nie był bowiem zbyt często poruszany w podobnej formule. Komunikacja między uczestnikami z kilku krajów nie powinna napotykać na trudności. Tematy zawodowe w gronie Słowian są zazwyczaj wzajemnie zrozumiałe. Pomoc w tłumaczeniach, w obie strony, zapewniona będzie natomiast w przypadku uczestników z Rumunii.

 

mnzp 3 zaproszenie gł..jpeg

 

 

Program międzynarodowego sympozjum „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”:

 

  • 23 października br. -  powitanie przybyłych prelegentów z Polski i innych krajów.
  • 24 października br. - godz. 9.00 - 18:30 - konferencja międzynarodowa „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”. W przerwie Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa dokona otwarcia wystawy o drewnianych cerkwiach z regionu Karpat, wpisanych w 2013 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystawę przygotował Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Główne tematy konferencji:

  • historia
  • sztuka i architektura
  • ochrona i konserwacja
  • tradycja i kontynuacja

 

► Szczegółowy program konferencji.

 

  • 25 października br. - wyjazd prelegentów z Polski i innych krajów do wybranych drewnianych cerkwi w Bieszczadach.

 

mnzp 2 plakat.jpeg

publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-10-2019 14:39