22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kurs podoficerski "Sonda" w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

   W Dniu Edukacji Narodowej tj. 14 października br. rozpoczęła  się pierwsza edycja kursu „SONDA” na Podkarpaciu, która potrwa do końca drugiej dekady grudnia 2019 r. Przez trzy miesiące żołnierze – ochotnicy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” wezmą udział w intensywnych zajęciach. To pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce południowo – wschodniej, którzy zostali wyłonieni w postępowaniu rekrutacyjnym i otrzymali szansę udziału w szkoleniu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy z pododdziałów brygady. Zwieńczeniem zmagań będzie promocja na pierwszy stopień podoficerski. Wśród kursantów znajdują się również terytorialsi z Przemyśla.  

     „…wzorując się na naszych poprzednikach – twórcach Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów i Armii Krajowej, ponad pięćdziesięciu ochotników z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i pięciu z kujawsko – pomorskiej rozpocznie kurs podoficerów OT w ramach projektu „SONDA”. Przed kandydatami kilka tygodni intensywnej i wytężonej pracy. Po zakończeniu szkolenia każdy z nich zostanie dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za podwładnych. Wówczas rozpoczną nowy etap w służbie wojskowej. Będą mogli realizować szkolenie wprowadzając swoją wizję taktyczną oraz innowacyjne techniki dowodzenia. Dzięki temu tak jak nasi poprzednicy będą mogli tworzyć wielkie rzeczy” – wyjaśnił płk Dariusz SŁOTA – dowódca podkarpackich Terytorialsów.

   Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs „SONDA” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej było kurs „AGRICOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

 

Źródło i zdjęcia: por. Witold Sura Rzecznik prasowy 3PBOT
Publikacja : Maciej J. Szeremeta OZK w/m

 

 

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 15-10-2019 09:19
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 15-10-2019 13:12